Hayvan Gübresinden Biyogaz Üretimi Başlıyor.

Hayvan Gübresinden Biyogaz Üretimi Başlıyor. Hayvansal atıklardan enerji elde etmek için başlatılan “Türk-Alman Biyogaz Projesi” Ekim ayında sonuçlanacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın hayvansal atıklardan enerji üretmek için başlattığı “Türk-Alman Biyogaz Projesi” ekim ayında sonuçlanacak.

Biyogaz tesisleri ile bir taraftan atıklardan kaynaklanan kirliliğin giderilmesi diğer taraftan enerji (ısı+elektrik) ve tarımda kullanılabilecek gübre üretilmesi hedefleniyor.

Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çorum, İstanbul (Silivri), İzmir, Konya, Kırklareli, Manisa, Tekirdağ illerinde ziyaretlerde bulunan bakanlık yetkilileri ve Alman uzmanlar saha ziyaretlerini tamamladı.

TERSAKAN ÇAYI KİRLİLİĞİ GİDERİLECEK

Projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alman biyogaz uzmanları ile birlikte bir ön fizibilite raporu hazırladı. Söz konusu rapor Amasya ili Suluova ilçesinde kurulacak biyogaz tesisi ile Tersakan Çayı’ndaki kirliliği gidermek için bir çözüm sunuyor. Seçilen bölgelerde pilot tesislerin kurulması için fizibilite çalışmaları tamamlandı.

BİGA VE GÖNEN’DE ÖRNEK EKİM UYGULAMASI

Proje kapsamında hazırlanan biyogaz hesap aracı ile bir biyogaz tesisinin inşasına başlamadan önce eldeki temel verileri kullanarak tesisin boyutunu, kapasitesini, bileşenlerini ve ekonomikliği hesaplanabilecek.

Bakanlık Gönen’de ve Biga’da biyogaz gübresinin, arazide tarımda kullanımı ve sonuçlarının kıyaslanması amacı ile bir örnek ekim uygulaması yaptı.

Bölgede seçilen tarlaların toprak analizlerini yapan bakanlık, kullanılacak gübrelerin de analizlerini yaparak uygun gübre oranlarını hesaplandı.

Pilot arazilere biyogaz gübresi, işlenmemiş çiftlik gübresi, kimyasal gübre ve bunların karışımlarından oluşan gübreleme uygulaması yapıldı.

2013 Yılında hasadı gerçekleştirilen domates, biber ve mısırdan olumlu sonuç elde edildi. İşlenmiş ve İşlenmemiş gübre, Kimyasal gübre ve biyogaz gübresini karşılaştıran uzmanlar biyogaz gübresinin daha kaliteli ve daha verimli olduğunu gözlemledi.

hayvan-gubresinden-biyogaz-uretimi-basliyor

 

Kaynak : enerjigunlugu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*