Rusya’da Nükleer Santraller İçin Yeni Bir Tür Yakıt Geliştirildi

Rusya’da Nükleer Santraller İçin Yeni Bir Tür Yakıt Geliştirildi. Krasnoyarsk’taki Maden-Kimya kombinasında MOKS yakıtı üretilmesi için donatım yapılarak başarıyla testlerden geçirildi. Atom elektrik santrallerinin reaktörleri için teklif edilen MOKS yakıtı, uranyum ve plutonyum içeren karma oksittir. Komprime biçiminde yeni yakıtın bir yıl sonra Beloyarsk atom elektrik santralinin reaktöründe denenmesi planlanıyor.

Deneme yakıtı uranyum dioksidi temelinde üretildi. Fakat,bu hala MOKS yakıtı değildir. Uzmanlar uranyumu plutonyumla “zenginleştirerek” yakın gelecekte hızlı nötron reaktörleri için yeni bir yakıt elde edebileceklerini umuyorlar. Krasnoyarsk Maden-Kimya kombinası Halkla ilişkiler bölümü şefi Boris Rıjenkov bu hususta şunu söyledi:

Teknolojik donatım yapıldı. Deneme olarak uranyum dioksidi kullanıldı. Her şey iyi geçti. Sadece plutonyumu fazladan kullanmamak için deneme uranyum dioksidi temelinde gerçekleştirildi. Her şey yolunda. Süreç devam ediyor.
Plutonyum “kaprisli” bir eleman olarak sayılıyor. Bu elemanın karakteri nükleer silah yapımına çok yarıyor. Aynı nitelik uzun zaman içinde plutonyumun yakıt olarak kullanılmasını engelliyordu. Çünkü ilgili süreci idare etmek pek zor. Daha önce plutonyumun toprağa gömülmesinde ısrar eden ABD’de bile şimdi MOKS yakıtı üretecek işletme kuruluyor. Böyle tür yakıtın üretilmesi, aksi takirde radyoaktif atık sayılacak silah plutonyumu artığını fayda ile kullanmak olanağını verecek. Boris Rıjenkov sözüne devamla şunu söyledi:

Plutonyumun Mendeleyev’in periyodik cetvelindeki daha düşük elemanlara yani iyot, stronsiyum ve ksenon izotoplarına bozunması sayesinde reaktörde enerji üretiliyor. MOKS yakıtında, olagan reaktörde yakıt olarak kullanılan uranyum 235 yerine kimyasal eleman olarak varlığını yitiren plutonyum kullanılıyor.

Krasnoyarsk kombinası temsilcisinin belirtttiğine göre plutonyum daha sert kontrolün uygulanmasını gerektirecek. Fransa’da MOKS yakıtı 1995-ten başlıyarak yalnız termik reaktörlerde kullanılıyor. Krasnoyarsklı uzmanlar tarafından hızlı nötron reaktörleri için MOKS yakıtı geliştirildi. Bu da enerji üretimi için prensip bakımından tamamen başka olanaklar sağlayabilir.

nükleer santral

 

Kaynak : turkish.ruvr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*