Gelen Sessiz Salgının Suçlusu Kimyasallar

Gelen Sessiz Salgının Suçlusu Kimyasallar. Uzmanlar sanayide kullanılan zehirli kimyasal maddelerin çocukların beyin fonksiyonlarında bozukluklara yol açmasını sessiz bir salgın hastalık olarak nitelendiriyor.Uzmanlar sanayide kullanılan zehirli kimyasal maddelerin planlı bir şekilde sınırlandırılması için strateji geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Araştırmacılar bu kimyasalların çocukların beyin fonksiyonlarında bozukluklara yol açmasını sessiz bir salgın hastalık olarak nitelendirdi.

Bilim insanlar, çocuk beynine zararlı olan nörotoksin’ler belirlenmeye devam edilse de bu maddelerin kullanımının büyük ölçüde denetlenmediğini belirtiyor.

Son yedi yıl içinde bilim dünyası fetüslerin ve küçük çocukların beyin gelişimine zarar veren altı yeni kimyasal maddeyi tanımladı. Bunlarla birlikte tanımlanmış nörotoksin sayısı 12’ye çıktı. Uzmanlar dünya çapında her 6 çocuktan 1’inin nörolojik gelişim sorunu yaşadığını tahmin ediyor.

New York’taki Mount Sinai Tıp Fakültesi’nin Kamu Sağlığı Bölümü’nden pediatri uzmanı Philip Landrigan, insanların nörotoksinlere maruz kalmasının salgın haline geldiğini söylüyor.

Landrigan, erken yaşta beyinde oluşan zararların zeka ve konsantrasyon kaybının yanı sıra davranış bozukluklarına da yol açtığını belirtiyor. Uzman bu etkilerin kişilerde genelde kalıcı olduğunu da ekliyor.

Güney Danimarka Üniversitesi’nden Phillipe Grandjean’la çalışan Landrigan, onaylanan 12 maddenin yanı sıra çocuklarda nörolojik gelişimi etkilediğinden şüphelenilen madde sayısının da 202’dan 214’e çıktığını söyledi. Uzmanlar sanayide kullanılan 80 bin maddenin hiç birinin güvenli olup olmadıkları konusunda test edilmediklerini belirtti.

Toksinler arasında yatak şiltelerinde kullanılan yangın önleyicilerin yanı sıra perdelerde, halılarda, giyim, oyuncak sektörlerinde ve temizlik malzemelerinde kullanılan maddeler var.

Araştırmacılar hükümetlere, şirketlerin yeni kimyasalları kullanıma sunmadan önce gerekli testleri yapmalarını zorunlu kılan güçlü yasalar çıkarma çağrısında bulundu.

Grandjean nörotoksinleri belirlemenin çok da zor olmadığını söylüyor. Kimyasal maddelerin beyin gelişimine etkisini test edebilmek için gerekli yöntemlere sahip olduklarını söyleyen uzman sorunun kimyasallara bu testlerin yapılıp-yapılmayacağı konusundaki kararlılık eksikliği olduğunu belirtiyor.

Landrigan Avrupa Birliği’nin sağlam bir kimyasal madde kontrol yasası olduğunu ve burada yasak olan ve zararlı maddeler içeren kozmetik ürünlerin daha zayıf yasalara sahip ülkelere gönderildiğini söyledi.

Landrigan ve Grandjean’ın nörotoksinlerle ilgili makalesi Lancet Neurology dergisinde yayınlandı.

sessiz salgın

 

 

Kaynak : amerikaninsesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*