Testler başarılı oldu Bor Katkılı Etimatik’in seri üretimi için geri sayım başladı

Testler başarılı oldu Bor Katkılı Etimatik’in seri üretimi için geri sayım başladı. Etibor Genel Müdürlüğü tarafından borun kullanım alanlarının yaygınlaştırılması maksadıyla yürütülen Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde hayata geçirilen ‘bor katkılı deterjan’ projesinde seri üretime geçiliyor.

Etibor Genel Müdürlüğü, bor katkılı deterjanın testlerinden olumlu sonuç alınmasının ardından seri üretime geçilmesi için çalışma başlattı. Borun uç ürünlerde kullanılması için 2 yıl önce çalışmalarına başlanan deterjan projesi için Bandırma’da “MİX” adı verilen makinenin de üretimine başlandı. Eskişehir’de kullanılmak üzere Bandırma fabrikalarında tamamen Türk işçisi ve mühendisleri tarafından imal edilen makinelerden bir tanesi Eskişehir’e teslim edildi. İkinci makinenin imalatı ise devam ediyor.

Bandırma belediye başkanlığına aday olmak için görevinden istifa eden Etibor İşletme Müdürü Recep Şekerci, borlu deterjan üretimi için çalışmaların yaklaşık 2 yıl önce başladığını belirterek, “Bizler bu projeye Etibor Genel Müdürü Orhan Yılmaz ve Ar-Ge birim sorumlumuz Nuray Demirel ile başladık. Deterjanın formülünün belirlenmesinden sonra Bandırma’da kumaş alarak binlerce deney yaptık. Bu deneylerde çimen, meyve suyu, yağ gibi zorlu lekeleri aynı kumaş üzerine dökerek testler yaptık. Ürettiğimiz deterjan bu testlerden başarı ile çıktı. Ankara, İzmir gibi illerde de testlere tabi tutuldu. Bu testlerden de başarılı bir şekilde geçmesinin ardından acil taleplerin karşılanması için küçük çapta üretim yapacak olan ve MİX adı verilen makinelerin imalatına geçildi” dedi.

Bandırma ve Eskişehir fabrikalarında üretilecek olan deterjanda bor maddesinin yanı sıra formülü gizli tutulan X maddelerin de kullanılacağını söyleyen Şekerci, “Bandırma ve Eskişehir’de kurulacak olan fabrikalarda borlu deterjan üretilecek. Her biri 250 bin ton kapasiteli iki fabrikada yaklaşık 360 bin ton bor maddesi işlenecek” diye konuştu.

Şekerci, borlu deterjanın seri üretime geçebilmesi için projenin 2014 yatırım programına alınma çalışmalarının devam ettiğini, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kabul edilmesi halinde nisan ayında üretime geçilebileceğini sözlerine ekledi.
bor matik

 

Kaynak : haberyurdum

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*