Kimya sektörünün 11 aylık ihracatı 16 milyar dolara ulaştı

Kimya sektörünün 11 aylık ihracatı 16 milyar dolara ulaştı. Kimya sektörü kasım ayında, 1 milyar 574 milyon dolarlık ihracatla otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyondan sonra en fazla ihracat yapan üçüncü sektör oldu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) açıklamasına göre, ocak-kasım dönemindeki kimya ihracatı 15 milyar 901 milyon dolara yükselirken, yıl sonunda bu rakamın 18 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kasım ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır oldu. Sektörün uzun süredir bir numaralı pazarı olan Mısır’a yapılan ihracattaki düşüş kasım ayında da devam etti. Geçtiğimiz ay bu ülkeye gerçekleşen ihracat yüzde 36,44 azalırken, yıl genelindeki kayıp ise yüzde 15,80’i buldu. Geride bıraktığımız ayda; Almanya, Rusya, Umman, Yunanistan, İran, İspanya ve İtalya kimya ihracatında ilk 10’da yer alan ülkeler olarak sıralandı. Kasım ayının sürpriz ülkesi de rekor ihracat artışıyla Umman oldu. Yıl genelinde ise; Mısır, Irak ve Almanya en fazla ihracat yapılan ülkeler olurken; bu ülkeleri İran, Rusya, Malta, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, İspanya ve Azerbaycan-Nahcivan izledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, sektörün tüm olumsuzluklara rağmen pazarı çeşitlendirmeyi başardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle Uzak Doğu, Güney Amerika ve Afrika’da önemli atılımlar içindeyiz. Son dönemde Mısır’daki iç karışıklık nedeniyle bu pazara olan kimya ihracatımız ciddi darbe gördü. Ümidimiz 2014 yılıyla birlikte komşu ülkelerdeki sorunların bir an önce çözüme ulaşması. Politik sürecin iyi yönetilmesiyle birlikte ticaretimizin artı yönde gelişmesini bekliyoruz. Özellikle önümüzdeki 1 aylık süreç bizim için oldukça kritik.”

sektör

 

Kaynak : hurriyet

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*