ABD ‘de Fizik ve Moleküler Hücre Biyolojisi bölümünde çalışmalar yapan Türk bilim adamına Obama’dan ödül

ABD’nin California Üniversitesi’nde (UCLA) Fizik ve Moleküler Hücre Biyolojisi bölümünde çalışmalar yapan genç bilim adamı Ahmet Yıldız, ABD Başkanı Barack Obama tarafından “Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü”yle onurlandırıldı.

ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton tarafından 1996’da başlatılan ödüller, Amerikan yönetimi tarafından bağımsız araştırma kariyerlerinin erken dönemlerindeki bilim insanları ve mühendislere sunulan en yüksek onur nişanı özelliğini taşıyor.

Başarılı ve çığır açıcı çalışmalarıyla Science dergisine kapak olan, ABD’de ve uluslararası alanda bugüne kadar birçok ödüle layık görülen Yrd. Doç. Ahmet Yıldız, şimdi de ABD içerisinde bütün branşlardaki genç bilim insanları için en prestijli ödül kabul edilen Genç Bilim İnsanları ve Mühendislik Başkanlık Kariyer Ödülü’nü kazandı.

OBAMA’DAN TEŞEKKÜR MESAJI
Başkan Obama da ödülleri duyurduğu açıklamasında, genç bilim insanı ve mühendislerin etkileyici başarılarının gelecekteki daha büyük başarıların umut veren göstergesi olduğunu belirterek, “Gelecek yıllarda ABD’nin küresel liderliğini koruyacak bilimsel ve teknik ilerleme üretimindeki sorumluluklarından dolayı onlara müteşekkiriz” ifadesini kullandı.

Başarılı bilim insanlarına ve mühendislere ödülleri gelecek yıl başkent Washington’da düzenlenecek törenle verilecek.

Bu arada California Üniversitesi’nde nanoteknoloji üzerinde çalışan Prof. Dr. Aydoğan Özcan da 2011 yılında aynı ödüle layık görülmüştü.

AHMET YILDIZ KİMDİR
2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra çalışmalarına ABD’de devam eden Ahmet Yıldız, Illinois Üniversitesi’nde “Bir nanometre Doğrulukta Işıma Okuması” metodunu geliştirmiş ve proteinlerin nasıl hareket ettiklerini bilim tarihinde ilk defa deneysel olarak ispatlamıştır. Feynman Nanoteknoloji ödülü ve Gregory Weber Uluslararası ödüllerine layık görülülen Yıldız, çalışmalarıyla dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden olan Science dergisine kapak oldu. California Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalarına devam eden Yıldız, 2005’te Genç Bilim Adamı ödülünün yanında 25 bin dolar para ödülü ve Science dergisinde özel bir yorum yazısı yazma imkanını da elde etti. Yıldız, bu ödülü alan ilk Türk bilim adamı olarak tarihe geçti. Yıldız, tüm insanlığı ilgilendirecek nitelikte olan körlük, sağırlık, felç, alzheimer ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde temel bilgi olan insan hücresindeki motor proteinlerin nasıl yürüdüğü üzerine çalışmalar yapıyor.

Ahmet Yıldız

 

Kaynak : ensonhaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*