Geleceğin yakıt alternatifleri ve teknolojileri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tartışılacak.

Geleceğin yakıt alternatifleri ve teknolojileri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) tartışılacak. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Hakan Soyhan, İTÜ öğretim üyesi Prof.Cem Soruşbay ve Shell Yakıt Teknolojileri Grubu yöneticisi Prof. Dr. Roger CracknellProf.Roger Cracknell ile birlikte bu yıl dördüncüsü düzenlenen FCE (Yakıtlar ve Mühendislikte Yanma) konferansı için, dünyanın tanınmış bilim adamları ve araştırmacıları İstanbul’a gelecek.

Shell ve TUBİTAK tarafından desteklenen ve 20-22 ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferansta geleceğin yakıtları ve bu yakıtların kullanılacağı modern teknolojiler sergilenecek. Mühendisler, akademisyenler, otomotiv üreticileri, yanmanın kullanıldığı endüstrilerdeki araştırmacılar ve mühendislik bölümü öğrencilerinin yoğun olarak katılması beklenen FCE 2014 konferansında, güncel teknoloji ve yakıtlara dair makale ve sunumlar yer alacak.

Shell’in dünya çapında makaleleri yayınlanmış yakıt teknolojisi uzmanları ile SAÜ, İTÜ, İsveç’ten Lund Üniversitesi ve Hollanda’dan Eindhoven Teknik Üniversitesi bilim adamları ve araştırmacıları, temiz ve sürdürülebilir yakıtlar, alternatif enerji kaynakları ve ileri yakma teknolojileri konularında bilgi verecek. Konferansta, teknolojik bilgilerin yanı sıra İngiltere’den SRM yazılımı geliştiricisi CMCL Innovations ve Avusturya’dan AVL firmaları yaptıkları yakıt ve yanma simülasyonları çalışmaları ve geliştirdikleri yazılımları tanıtacaklar. Petrol, gaz, katkılar, kimyasallar ve motor sporları gibi alanlarda pek çok yeni teknolojiye imza atan Shell’in 1940 yılından bu yana faaliyet gösteren Ar-Ge üssü “Shell Global Çözümler”de görevli Yakıt Teknolojileri Grubu yöneticisi Prof. Dr. Roger Cracknell ve ekibi, Shell’in geleceğin yakıtları konusundaki 2050 yılına kadar olan vizyonunu sunumlarla paylaşacak.

Proje kapsamında Ar-Ge konusunda Shell’e destek veren İTÜ ve SAÜ adına projenin Türkiye basamağında danışmanlığı yürüten Prof.Dr. Cem Soruşbay ve proje araştırmacısı Doç.Dr. Hakan Soyhan, sunumlarında bugüne kadar geliştirdikleri yenilikleri ve Ar-Ge çalışmalarını anlatacak. Doç.Dr. Soyhan ayrıca Teknokent’te kurduğu TEAM-SAN Mühendislik Endüstriyel Ar-Ge Danışmanlık bünyesinde ekibi ve proje partnerleriyle birlikte geliştirdiği yeniliklerden endüstriyel ölçekte biyodizel üretim tesisi prototipini, hidrojenle çalışan brülör tasarımını ve AVESS yangın güvenlik sistemi çalışmalarını tanıtacak.

FCE 2014’te sunulacak makalelerin tamamı FCE Dergisi’nde yayımlanacak. Dergideki özel sayının editörlüğünü de yürüten Dr. Hakan Soyhan, FCE 2014’te 4 kıtadan katılımcı ve sunum yer alacağını ve bu nedenle konferansın akademisyenler ile sanayideki araştırma çevrelerinden yoğun bir ilgi gördüğünü söyledi. Konferansa dair tüm detaylar ve gelişmeler www.fce.sakarya.edu.tr adresinden takip edilebiliyor. Geçen hafta TUBİTAK’tan da destek alacağı kesinleşen konferansta, bu nedenle yerli katılımcılardan sitede belirtilen katılım ücretlerinin yarısının talep edileceği bildirildi. Ayrıca konferansı Facebook, Twitter ve Linkedln’den de takip etmek mümkün olabiliyor.

yakıt itü

 

Kaynak : zaman

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*