3.Uluslararası Meteoroloji, Toz Taşınımı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalıştayı” Tamamlandı

3.Uluslararası Meteoroloji, Toz Taşınımı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalıştayı” Tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, çölleşme, kuraklık, erozyon ve toz taşınımı gibi önemli problemlerin uluslararası düzeyde tartışılması için düzenlenen “Üçüncü Uluslararası Meteoroloji, Toz Taşınımı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalıştayı” tamamlandı.

İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştaya ülkemizin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Filistin, İran, İspanya, Libya, Lübnan, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün ve Yemen’ den toplam 110 kişi katıldı.

28-29 Nisan 2010 tarihlerinde, Ankara’da “Türkiye, İran, Irak ve Suriye Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliği 1. Bakanlar Toplantısı” sonucunda; “Toz Taşınımı Tahmini” konusuna vurgu yapılan “Ankara Deklarasyonu” yayınlanmıştı.

Bunu takiben 26-29 Eylül 2010 tarihlerinde, Tahran’da “Türkiye, İran, Irak ve Suriye” arasında “Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliği 2. Bakanlar Toplantısı yapılmış ve Eylem Planı kabul edildi.

Bu Eylem Planı kapsamında 22-26 Şubat 2011 tarihlerinde İstanbul’da, “I. Toz ve Kum Fırtınaları Tahmini, Meteorolojik Hizmetler, Erozyon Kontrol Teknikleri ve Ormancılık” isimli Uluslararası bir eğitim yapıldı.

26-28 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara’da “II. Meteoroloji, Toz Taşınımı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalıştayı” gerçekleştirildi.

6-7 Mayıs 2013 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri Çevre ve Su Bakanlığının ev sahipliğinde Abu Dabi’de “Kum ve Toz Fırtınaları Teknik Toplantısı” düzenlenmiş ve “Batı Asya’da Kum ve Toz Fırtınaları Koridoru Boyunca Ekosistem Yönetimi ve Direncinin Artırılması İçin Stratejik Ortaklığı Projesi ” ne yönelik ilk adımlar atıldı.

Bunun devamı olarak “Üçüncü Uluslararası Meteoroloji, Toz Taşınımı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalıştayı” 28-31 Ekim 2013 tarihlerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Misafir ülke temsilcilerinin ülkelerini tanıttığı sunumların yapıldığı çalıştayda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü, Meteoroloji Genel Müdürü, Su Yönetimi Genel Müdürü ile Orman Genel Müdürü de birer konuşma yaptı. Uzmanlar tarafından konuların sunumlarla detaylı bir şekilde anlatıldığı programda ayrıca arazi incelemesi yapılarak faaliyetler yerinde görüldü.

Çölleşme ile Mücadele Eylem Planları Hazırlanacak

Çölleşmenin, arazi bozulmasının, kuraklığın ve toz taşınımının uluslararası bir problem olarak kabul edildiği çalıştayda bu gibi problemlerin çözümü için ülkelerin birlikte hareket etmeleri gerektiği kararlaştırıldı.

Bu problemlerin birbirleriyle yakından ilintili ve bu sebeple mücadele çalışmalarında çok disiplinli ve bütünleşik bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği de vurgulandı.

Bunların yanında tamamlanan çalıştay ile;

– Bu problemlerin çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel nedenleri, etkileri ve mücadele yöntemlerine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi,

– Yapılacak çalışmalarda UNCCD, UNESCO, UNDP, UNCCC, UNEP, FAO gibi uluslararası kuruluşların ve TİKA gibi ulusal kalkınma ajanslarının mali ve teknik desteğinin alınması,

– UNCCD 12. Taraflar Konferansı’nın 2015 yılında Türkiye’de yapılacağı göz önüne alınarak, bu çalıştayda müzakere edilen hususların ve bölgesel önceliklerin Taraflar Konferansı’nın gündemine alınması ve müşterek projeler yürütülmesi konusunda şimdiden faaliyetlere başlanılması,

– Türkiye’de açılması planlanan UNCCD Akdeniz Bölge Ofisi ve Asya’da Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Çölleşme ile Mücadele Bölgesel Eğitim Merkezi’nin çalışma alanlarının içerisinde toz taşınımının da yer alması,

– Ülkeler arasında, Çölleşmeyle Mücadele Ulusal Eylem Programlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi konularında ortak çalışmalar yapılması gibi konularda fikir birliğine varıldı.

çalıştay

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*