Tetra Pak 5. Çevre Anketinin Raporlarını Yayınladı

Tetra Pak, iki yılda bir tekrarlanan ve dünya genelinde tüketiciler arasında yenilenebilir malzemelere ve ambalajların üzerindeki çevre mesajlarına artan talebin ön plana çıktığı 5. çevre anketini yayınladı. Raporda geri dönüşümün hem tüketiciler, hem de gıda endüstrisinin paydaşları tarafından temel bir ihtiyaç olarak algılandığı belirtiliyor.

Tüm dünyada yüz milyonlarca insanın günlük gereksinimlerini karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevreci ürünler sağlayan Tetra Pak’ın bu sene yaptığı anket, son dönemde yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle gıda endüstrisinin paydaşları arasında geri dönüşebilen malzemelere talepte artış olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre biyo-esaslı malzemelerin kullanımı içecek endüstrisinin geleceğini biçimlendirecek en önemli çevreci eğilimlerden biri olarak değerlendiriliyor. Ankete göre kağıdın yenilenebilir bir malzeme olarak kullanımı tüketiciler tarafından kartonun en “çevre dostu” paket tipi olarak algılandığını gösteriyor.
Çevre etiketlerine karşı artan talep

Raporda dikkat çeken bir diğer konu, çevre ile ilgili daha fazla bilgiye karşı artan bir talebin olduğu. Tüketicilerin %37’si bilgi sahibi olarak seçim yapabilmek için gıda paketlerinin üzerinde çevreci mesajlar arıyor. 2011 yılında tüketicilerin çevreci mesajlara karşı duyduğu güven %37 iken, günümüzde bu oran %54’ü buluyor. Ankete katılan her beş tüketiciden biri Forest Stewardship Council’in (Orman Koruma Konseyi, FSC™) logosunu tanıyor ve çoğunluk sürdürülebilir ormancılık ile aralarında ilişki kurabiliyor.

Geri dönüşüm bir zorunluluk olarak kabul görüyor

Tüketiciler arasında 2005’ten bu yana paketlerin ayrı biriktirilerek, geri dönüşüm için ayrılması en başta gelen çevre etkinliği olarak kabul edilirken, gıda endüstrisi paydaşları arasında paketleme malzemesinin geri dönüştürülebilirliğine en üst seviyede öncelik tanınıyor.

Tetra Pak Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson “Bu yılın raporuna ait bulgular çevreyi stratejik ajandamızın merkezine koymamızın önemini destekliyor. Değer zinciri üzerindeki çevre ayak izimizi azaltmak, sürdürülebilir ürünler yaratmak ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için sıkı taahhütlerde bulunduk ve tüm bu kritik alanlarda belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için önemli ölçüde ilerleme kaydetmiş durumdayız” dedi.

Tetra Pak, 2010 yılı itibariyle çevre konusundaki hedeflerini şirketin faaliyetlerinin merkezine yerleştirdi. Şirket, 2020 sonunda değer zinciri boyunca karbon emisyonlarını, 2010 seviyesinde tutma taahhüdünde bulundu. Geri dönüştürülen kullanılmış karton kutuların sayısını 2002’den bu yana her yıl 1 milyar artıran Tetra Pak, 2020’ye kadar kullanılmış karton kutuların geri dönüşüm oranını ikiye katlamayı amaçlıyor. Yüzde 100 yenilenebilir malzemelerden yapılmış karton ambalaj geliştirme çalışmalarını sürdüren şirket, bu ambalaj ürünlerinde kullanılan FSC sertifikalı karton miktarını da yüzde 100 artırmayı planlıyor.

tetra pak

 

Kaynak :haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*