“Karaman’ın buğdayı zararlı elementler içermiyor”

“Karaman’ın buğdayı zararlı elementler içermiyor” Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yapılan araştırma, Karaman’da yetiştirilen buğdayların kurşun ve kadmiyum gibi zararlı elementleri içermediği saptandı.
Danışmanlığını KMÜ Kamil Özdağ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysel Çimen’in yaptığı araştırmayı yüksek lisans tezi olarak Kimya Anabilim Dalı Fizikokimya Programı öğrencisi Ferhat Cem Armutlu yürüttü. KMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenen araştırmada, Karaman-Konya yolu, Organize Sanayi yolu ve Karaman’a bağlı bazı köylerden toplanan buğday mahsülleri detaylı olarak incelendi. Çalışmalar sonucunda toplanan buğdaylardan hazırlanan tam buğday unu ve elenmiş buğday unu numunelerinde kurşun ve kadmiyum gibi zararlı elementlere rastlanmazken, gözlemlenen bakır ve çinko oranlarının ise insan sağlığını bozacak limitlerin çok altında olduğu tespit edildi.

VERİLERİN TEMİZ OLMASI KARAMAN EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ

Araştırma sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede gıda sanayiinde sıklıkla kullanılan buğday unu ile buğday mamüllerinin içerisinde yer alan ve ağır metal olarak tanımlanabilecek bu metallerin risk sınırından uzak olmasının Karaman ekonomisi için çok önemli olduğu vurgulandı. Sonuçların güven verici düzeyde kalmasının ise bölgede çevre kirliliği oluşturabilecek ‘ağır sanayi’ bulunmamasından kaynaklandığı ifade edildi.
buğday

 

Kaynak :.medya73

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*