İlacların Yüzde 37’si Çöpe Atılıyor

İlacların Yüzde 37’si Çöpe Atılıyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin 2012’de sadece ilaca 16 milyar lira harcadığını belirterek, üniversitelerle akıllı ilaç kullanımı konusunda yaptıkları bir çalışmada, ilaçların yüzde 26’sı buzdolabında saklandığının ortaya çıktığını söyledi.

Bakan Çelik, “Ama en önemlisi; bu akılcı ilaç kullanmamanın getirmiş olduğu sorunlardan birisi dolaba getirip koyuyor yanlış, sonra da bakıyor ki; zamanı geçmiş. Sonra da çöpe atıyor. İlaçların yüzde 37’si çöpe atılıyor. Yani her 8 ilaçtan 2’si 3’ü çöpe atılıyor. Bu da normal çöpe atılıyor. Tıbbi bir ürün var burada, bunu siz normal çöpe atıyorsunuz, bu da çevre açısından son derece sakınca oluşturuyor.” dedi.

Bakan Faruk Çelik, gazetecilere açıklamalarda bulundu. ‘Akıllı ilaç kullanımı’nın önemli olduğunu belirten Bakan Çelik, eczanelerden kolaylıkla ilaç alındığını belirtti. Bakan Çelik şunları kaydetti: “Doktora gidip reçete yazdırabiliyorsunuz. Dolasıyla bizde de böyle bir hastalık var maalesef. ‘Nasıl olsa doktoru bulmuşum. Hekime, doktora erişimde bir sıkıntı yok, o halde ilacı yazdıralım’ gibi, ‘oluversin, ilaçları alıp götürelim’ gibi bir yaklaşım maalesef var. Onun için diyoruz; ‘akılcı ilaç kullanımı’. Siz ihtiyaç olmadığı sürece ilacı niye alacaksınız? İlaç, bir hastalığın tedavisi için alınır. Ama buna ihtiyaç yokken siz ilacı alırsanız yeni bir hastalığa sebebiyet vereceksiniz. Yeni bir sağlık sorunuyla kendinizi karşı karşıya bırakacaksınız. Üniversitelerle yaptığımız bir çalışmada akıllı ilaç kullanımı ile ilgili gördük ki, yüzde 26 ilaçlar buzdolabında saklanıyormuş. Bakıyorsunuz bunların saklanmaması gerekiyor. Dolapta değil, belli bir ısıda tutulması gerekirken vatandaş almış bolca ilacını götürmüş buzdolabına koymuş. Son kullanma sürelerine bakıyorsunuz, tarihine dikkat edilmiyor. Süresi geçmiş ilaçların kullanılması başka sorunları meydana getiriyor. Bunun gibi bin bir türlü sıkıntılar yaşanıyor. Ama en önemlisi; bu akılcı ilaç kullanmamanın getirmiş olduğu sorunlardan birisi dolaba getirip koyuyor yanlış, sonra da bakıyor ki; zamanı geçmiş. Sonra da çöpe atıyor.”

İLAÇLARIN YÜZDE 37’Sİ ÇÖPE ATILIYOR

İlaçların yüzde 37’sinin çöpe atıldığına dikkat çeken Bakan Faruk Çelik, tıbbi ilaçların normal çöpe atılmasının da çeşitli sıkıntılara yol açtığını dile getirdi. Bakan Çelik şöyle devam etti:

“Düşünebiliyor musunuz, ilaçların yüzde 37’si çöpe atılıyor. Yani her 8 ilaçtan 2’si 3’ü çöpe atılıyor. Bu da normal çöpe atılıyor. Tıbbi bir ürün var burada, bunu siz normal çöpe atıyorsunuz, bu da çevre açısından son derece sakınca oluşturuyor. Yani ilaç konusu hem insan bünyesi açısından hem toplum ve çevre sağlığı açısından son derece önemli. Vatandaşların keyfi değil, ihtiyaç varsa hekimiyle danışıp hangi dozda ne kadar ilaç alması gerekiyor ise ona riayet etmeleri gerekiyor. Yoksa evde buzdolabında ilaç biriktirerek bunları daha sonra çöpe atarak ne ülke ekonomisine ne kendi sağlıklarına bir katkı, ne çevreye bir katkı sağlamamış olurlar. Onun için bu konudaki çalışmalarımız ve verilerimiz çok ciddi bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) var. aynı şekilde toplumsal bilincin geliştirilmesiyle ilgili de yaygın bir şekilde üniversitelerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şuan Marmara Üniversitesi ile akılcı ilaç kullanımı ile ilgili SGK’nın son derece detaylı kamuoyunu bilgilendirmeye dönük çalışmalar var.”

“ECZANELER MARKETLERE GİRMEYECEK”

Çöpe atılan ilaçların da ciddi maliyet oluşturduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, “Eğer her 8 ilacın 2’si, 3’ü çöpe gidiyorsa ve de gitmemesi gereken bir çöpe. Mali açıdan zarar. Vatandaş açısından zarar, çevre açısından zarar. 2012’de ilaç harcamamız 16 milyar lira şuan bizim ilaç harcamamız. Ciddi anlamda mali kaynak akılcı ilaç kullanılmadığı için maalesef çöpe gidiyor.” diye konuştu.

Bakan Faruk Çelik, eczanelerin büyük marketlere açılıp açılmayacağı yönündeki soruyu da cevaplandırdı. Bakan Çelik, “Böyle bir şey yok. Şuan 24 bin eczanemizde ilaç hizmetini sunmaya devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İLAÇ

 

Kaynak :aksam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*