2013 Nobel Kimya Ödülleri Sahiplerini Buldu….

2013 Nobel Kimya Ödüllü Martin Karplus (Üniv de Strasbourg / Harvard) Michael Levitt (Stanford), Arieh Warshel (Güney Kaliforniya Üniversitesi)’den 3 bilim insanı arasında “karmaşık kimyasal sistemleri için çok ölçekli modellerin geliştirilmesi çalışmalarıyla.” paylaşıldı.

Akademi, “Gerçek hayatı yansıtan bilgisayar modelleri, kimyada yapılan atılımların öncüsü oldu. Üç isim, Newton’un klasik fizik çalışmalarını temeli farklı olan kuantum fiziğiyle yan yana koymayı başardı” açıklamasını yaptı.

Martin Karplus , ABD ve Avusturya vatandaşı. Viyana, Avusturya 1930 doğumlu. Doktora Teknoloji, CA, ABD California Institute 1953. Professeur Conventionné, Université de Strasbourg, Fransa ve Kimya Theodore William Richards Profesör, Emekli, Harvard Üniversitesi, Cambridge, MA, ABD.

Michael Levitt , ABD, İngiliz ve İsrail vatandaşı. Pretoria, Güney Afrika 1947. Doktora Cambridge Üniversitesi, İngiltere 1971. Robert W. ve Kanser Araştırma Vivian K. Cahill Profesör, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi, Stanford, CA, ABD.

Arieh Warshel , ABD ve İsrail vatandaşı. Kibbutz Sde-Nahum, İsrail 1940 doğumlu. Doktora Weizmann Bilim Enstitüsü, Rehovot, İsrail, 1969. Seçkin Profesör, University of Southern California, Los Angeles, CA, USA.

kimya nobel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*