Hayat Kimya Mısır’da yaşanan siyasi gelişmelere rağmen bölgede ikinci bir üretime hazırlanıyor

Hayat Kimya Mısır’da yaşanan siyasi gelişmelere rağmen bölgede ikinci bir üretime hazırlanıyor.Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil, 2012 yılından bu yana çocuk bezi üretimi gerçekleştirdikleri Mısır pazarında ikinci bir üretime hazırlandıklarını söyledi. Mısır’da yaşanan siyasi gelişmelerden dolayı üretime ara vermediklerini belirten İdil, “Hiçbir aksama yaşamadık. Mısır pazarından vazgeçmedik ve kâğıt üretimi konusunda planlarımız var. Bunun için arazi bakıyoruz. 80 milyon nüfuslu bir ülke ve buradaki pazar payımız yüzde 20’lere doğru gidiyor” dedi.
Mısır’daki üretim kapasitelerinin yıllık 950 milyon adet çocuk bezi olduğunu söyleyen İdil, “Mısır’daki çocuk bezi fabrikamız 2012 yılında Mısır’ın 6th October bölgesinde kuruldu. Bunun yanı sıra Cezayir’de de üretim yapıyoruz. Buradaki üretim kapasitemiz ise yıllık 870 milyon adet çocuk bezi” diye konuştu.

Hedefte Nijerya pazarı var
Şu sıralarda Rusya pazarına ağırlık vereceklerini kaydeden İdil, “2015 yılında faaliyete geçirmeyi planladığımız Rusya temizlik kâğıtları fabrikası 65 bin ton/yıl üretim kapasitesine sahip. Buradaki yatırım tutarı yaklaşık 100 milyon dolar olacak“ diye konuştu.
Rusya’dan sonra yeni hedef pazarlarının Nijerya olacağını söyleyen İdil, şöyle devam etti: “Ayrıca, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 milyon dolar yatırımla, 203 bin 905 metrekare toplam alanda yeni bir temizlik kâğıdı üretim tesisini daha devreye sokmaya hazırlanıyoruz. Mersin – Tarsus fabrikası yıllık 70 bin ton üretim kapasiteyle faaliyete başlayacak.”

Karayipler’e kadar ihracat yapıyor
Hayat Kimya’nın Türkiye’deki İzmit fabrikasında deterjan, hijyen ve temizlik kâğıdı olmak üzere üç kategoride üretim yapıldığını belirten Orhan İdil, “Hayat Kimya’nın yıl sonu hedef cirosu 700 milyon dolar. Yıl sonunda yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. 2014’teki büyüme hedefimiz de yüzde 20. Toplamda 5 bin 500 çalışanımız bulunuyor” diye konuştu.
Hayat Kimya’nın şu anda 101 ülkeye ihracat yaptığını kaydeden İdil, “İhracat ağımız dünyanın her köşesine yayılıyor ve Karayiplere kadar uzanıyor. Bu bağlamda en son ihracat yaptığımız ülkeler arasında Antigua ve Barbuda yer alıyor” dedi.

Örme havlunun yerini kâğıt ürünler alıyor
Hayat Kimya’nın ev bakım kategorisinde Bingo ve Test, Temizlik kağıtları kategorisinde Papia, Familia, Teno ve Focus, Hijyen kategorisinde ise Molped ve Molfix ile tüketicisiyle buluştuğunu dile getiren Orhan İdil, Türkiye pazarındaki tüketim eğilimleriyle ilgili şu bilgileri verdi:
Mutfaklarda kullanılan kurulama bezlerinin ve banyolarda kullanılan tekstil havlularının yerini artık kağıt havlular alıyor.
Tuvalet kâğıdı ve kâğıt havluda eskiden çift katlı ürünler pazara hakimken, bugün pazarda çok katlı ürünler tercih ediliyor.
Eskiden çamaşır makinelerinde toz deterjan kullanımı yaygınken, tüketiciler artık toz deterjanın yanı sıra sıvı deterjanı da tercih ediyor.
Tüketiciler tarafından performansı daha etkin bulunduğu için normal çamaşır suyunun yerine pazarda artık ultra yoğun çamaşır suyu kullanımı söz konusu.
Deterjan pazarında elde yıkama için kullanılan deterjanların tüketimi giderek küçülüyor.
Bulaşık makinesi deterjanında, eskiden toz deterjan kullanılırken bu alışkanlık zamanla yerini önce tablete ardından da jele bıraktı.
Eskiden sert yüzeylerde, krem temizleyici tercih edilirken, şu an pratik kullanım nedeniyle sprey temizleyiciler pazarda büyüme kaydediyor.
mısır

 

Kaynak :milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*