Dünyanın İlk Kitapsız Kütüphanesi Açıldı!

Tamamı dijital olan kitaplardan oluşan dünyanın ilk kitapsız kütüphanesi dün açıldı!Kütüphaneler, insanların kendilerini geliştrimelerinde yardım etmek, ulaşılamayan bilgilere kaynak gösterilerek ulaşılmaya, kimi zaman da sadece kafa dinlemeye yaradığı nadir yerlerden biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte, insanların kütüphanelere gösterdiği ilginin azalması, kitapların sayfa kokusundan ziyade, tabletlerde, kindlelarda daha hızlı bir biçimde okunması yeni bir konuyu da gündeme getirdi.

Dün, Amerika’nın San Antonio eyaletinde açılan ilk “sayfasız” kütüphanesi, bu anlamda bizlere daha da çok yardım edeceğe benziyor. Kütüphane yetkilileri, milyonlarca sayfayı bir arada biriktirmenin hem zahmetli, hem zor olduğunu söyleyerek, bunların dijital kopyasının alınmasının ve saklanmasının daha kolay olduğunu belirtti. Bu uygulamanın, şimdilik sadece Apple ürünlerinde geçerli olduğunu ekleyen görevliler, aynı zamanda Amazon Kindle ile de bu uygulamadan yararlanılabileceğini belirtti.
Dijital kütüphanenin içini inceleyecek olursak, kütüphane içerisinde şimdilik sadece 48 iMac masaüstü, 10 adet Macbook laptop ve 40 adet iPad bulunmaktadır yalnızca. Kütüphanenin başka bir amacı da, özel organizasyonlara ev sahipliği yapacak olması. Bu organizasyonların ise tamamının yeni teknoloji ve bilgisayar ile öğrenme temalı programların oluşturması bekleniyor.

Kütüphanede çocuklar da unutulmadı. Çocuklara yönelik yaklaşık 200 adet e-reader olması, çocuklara karşı teknolojinin nasıl kullanılması gerektiği hakkında bizlere fikir veriyor. Ayrıca bunun yanında Xbox oyun konsoluyla birlikte HDTV’lere bağlanılarak çocukların eğlenceli zaman geçirmesi düşünülmüş.

Kütüphanenin sahip olduğu e-booklara geldiğimizde, yaklaşık 3 Milyon e-book’a sahip olduğu bunu da Cloud Library de tuttukları bildirildi. Tüm bu çalışmaların, gelecek nesillere eski ile yeniyi bir araya getirmeye yönelik olduğu, unutulan daha doğrusu zaman ayrılmayan kütüphane gezileri için, farklı bir bakış açısı sunduğu bildirildi.
kütüphane

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*