Gazi Üniversitesi (GÜ) Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne 15 Kişi Kayıt oldu,Fizik bölümü bu yıl da boş kaldı

Gazi Üniversitesi (GÜ) Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne 15 Kişi Kayıt oldu,Fizik bölümü bu yıl da boş kaldı.

Fakültenin Fizik bölümüne hiçbir öğrenci kayıt yaptırmazken, Kimya bölümüne 15, Biyoloji bölümüne 10, Matematik bölümüne 47, Tarih bölümüne 47, Türk Dili ve Edebiyat bölümüne 47 öğrenci kayıt yaptırdı. Üniversiteyi bu yıl 6 bölümde 175 öğrenci tercih etti.

Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Şeref Okuducu, Türkiye genelinde Fizik bölümünde sıkıntıların olduğuna dikkat çekerek, 100’e yakın Fizik bölümünün kapatıldığını ifade etti.
Dekan Okuducu, diğer bölümlerde tercih oranının Türkiye ortalamasına göre yüksek olduğunu belirtti. Ek yerleştirme ile kayıt tercih edenlerin sayısının artacağını dile getiren Prof. Dr. Şeref Okuducu, Matematik, Türk Dili Edebiyatı ile Tarih bölümünün dolduğunu kaydetti. Okuducu, kayıtların Eylül ayının ilk haftasında başlayacağını bildirdi.

Okuducu şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizi üzen sadece Fen bölümlerinden Fizik bölümümüze öğrenci gelmedi. Geçen sene de hiç kayıt yoktu. Bu sadece bizim üniversitemizin sıkıntısı değildir. Türkiye’de yaklaşık 100’e yakın fizik bölümü kapandı. Sadece 40’a yakın fizik bölümü kaldı. Fizik bölümü ile ilgili öğrenci kaybı devam ediyor. Diğer bölümleri Türkiye ile kıyasladığımızda ise birçok bölüm öğrenci almaz iken bizim bölümlerimiz kontenjanlarımızın tamamı doldu. Fizik bölümü ile ilgili ek kontenjandan öğrenci gelmesinin umudunu taşıyoruz. İç Anadolu bölgesinde ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde birçok üniversitede Fizik, Kimya, Biyoloji hatta Matematik bölümleri kapanmasına rağmen, bizde fizik dışındaki bölümlerimiz tamamıyla doldu. Bu bizim için sevindirici bir durumdur.”

Fakülte kadrosunun yüzde 90’ını tamamladıklarını bildiren Prof. Dr. Şeref Okuducu, “Şu anda 25’e yakın öğretim üyesi göreve başladı. Önümüzdeki günlerde de 18’e yakın araştırma görevlisini kadromuza katacağız. Yaklaşık 43 öğretim görevlisiyle 2013-2014 eğitim öğretim yılına hazırlanacağız.” dedi.
Gazi_niversitesi

 

Kaynak : haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*