Yapay zeka insan yüzüne bakarak hastalığı teşhis edebilecek

Hayatımızı bir örümcek ağı üzere saran yapay zeka teknolojilerine bir yenisi daha eklendi.

Sağlık dalında de son vakitlerde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan yapay zeka sistemleri için, yalnızca yüzü tarayarak teşhis koyabileceği bir sistem geliştirildi.

Bilim insanları, yüzün çeşitli bölgelerindeki sıcaklık değişimiyle hastalıklar ortasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ismine yapay zeka dayanaklı bir çalışma yürüttü.

2 bin 800 kişi üzerinde denendi

Yaklaşık 2 bin 800 Çinli iştirakçinin yüzünün termal fotoğrafını çeken araştırmacılar, bu görsellerde 54 nokta belirledi.

Yaşları 21 ila 88 ortasında değişen iştirakçilerin olağan fotoğraflarında da 486 noktayı işaretleyen grup, bu sayede yüzler ortasında daha güzel bir karşılaştırma yaptı.

Organların sıcaklığı, hastalığın teşhisinde kıymet arz ediyor

Çalışma kapsamında termal datalarla eğitilen yapay zeka modeli, farklı bölgelerdeki sıcaklıklara bakarak iştirakçilerin biyolojik yaşını varsayım etti.

Büyük bir grup tarafından yürütülen çalışmada, burun ve yanakların yaşlandıkça soğuduğu bilgisi keşfedildi.

Hastalıkları teşhis etmekte başarılı

ThermoFace ismi verilen bu sistem, metabolik hastalıklara sahip şahısların göz etrafının daha sıcak olduğunu ve daha süratli bir termal yaşlanma sergilediğini ortaya koydu.

Yapay zeka modeli, yüksek tansiyonun sıcak yanaklarla kendini gösterdiğini de saptadı.

Katılımcıların kan örneklerini tahlil eden takım, göz ve yanak etrafındaki sıcaklık artışının çoğunlukla iltihaplanmayla temaslı olduğunu gözlemledi.

“Önceki modeller hastalıkları varsayım edememişti”

Çalışmaya liderlik eden Jing-Dong Jackie Han, “Termal saat metabolik hastalıklarla çok güçlü bir biçimde bağlantılı ve evvelki yüz görüntüleme modelleri bu hastalıkları iddia edememişti.” dedi.

“Amacımız hastalıksız yaşlanmak”

ThermoFace, çeşitli testlere ve kan örneklerine gerek kalmadan, yalnızca yüz sıcaklığını ölçerek hastalıkları teşhis edebilecek formda tasarlandı.

Yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunun altını çizen Jackie Han, “Ancak bizim aracımız, sağlıklı yaşlanmayı destekleme ve insanların hastalıksız yaşamasına katkı sağlama potansiyeline sahip.” açıklamasını yaptı.

ThermoFace’in hastanelerde kullanılması hedefleniyor

Ekip bundan sonraki çalışmalarında uyku bozuklukları ve kalp hastalıklarını ThermoFace’le saptamaya çalışacak.

Yöntem şimdi birinci kademelerinde lakin araştırmacılar, erken teşhis yapabilecek bu uygulamanın bir gün hastanelerde kullanılmasını hedefleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*