Ankara’daki beyin ameliyatı, Mısırlı yüzlerce tabip tarafından canlı izlendi

AA

Kahire’deki Ain Shams Üniversitesince 25-27 Haziran’da düzenlenen memleketler arası Nöroloji Kongresi’ne Türkiye’den beyin ve hudut cerrahisi uzmanları da kıymetli katkılar sundu, yeni cerrahi usulleri canlı yayınlanan ameliyatlarla uzmanlara anlattı.

Bu kapsamda 3 günde 3 ameliyat gerçekleştiren Etlik Şehir Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erhan Türkoğlu öncülüğündeki takım, son olarak 73 yaşındaki, daima inme atakları geçiren felçli bayan hastanın beynine, kapalı prosedürle kasık bölgesinden girerek stent taktı.

Prof. Dr. Türkoğlu, İnme Merkezi’nde gerçekleştirilen operasyonda, Kahire’deki tabiplere de canlı yayında ameliyatın anlatımını yaptı.

Talep Mısır’dan geldi

Ameliyatın akabinde yaptığı açıklamada, Ain Shams Üniversitesi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye katkı sunmaktan memnunluk duyduğunu vurgulayan Türkoğlu, şunları dedi:

Mısır ve komşu ülkelerden yaklaşık 450 uzmanın iştirakiyle kurs yüklü bir sempozyum gerçekleştirildi. Bizden de Etlik Şehir Hastanesi İnme Merkezi’nde hastalara gerçekleştireceğimiz tedavi yollarını canlı yayında sunmamızı istediler. Kendilerine bu dayanağı sağladık, bu iştirakten da memnunluk ve onur duyduk.

İnme atakları geçiren hasta stentle tedavi edildi

Kongre çerçevesinde, beyninde baloncuk (anevrizma) bulunan hastayı damar içinden yapılan endovasküler formülle, benzeri durumdaki bir diğer hastayı da “akım yönlendirici stent” takarak tedavi ettiklerini anlatan Türkoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bugün de ateroskleroz (damar sertliği) nedeniyle damar daralmaları çok yaygın olan, inme atakları geçiren bir hastamızı, son yıllarda üretilen ‘intrakranial darlık stenti’ ismi verilen stentlerle tedavi ettik. Pek başarılı bir tedavi oldu. Kongre çerçevesinde canlı yayında meslektaşlarımızla, burada gerçekleştirdiğimiz kompleks olgularımızı paylaşma, onlara bilgi ve deneyimlerimizi aktarma fırsatı bulduk. Ülkemizi de kongrede bu vesileyle temsil ettiğimiz için çok memnunuz, gururluyuz.

Türkiye’de bilhassa son 10 yıl içerisinde bu tip tedavilerin birçok merkezde yapılabilir hale geldiğine, memleketler arası alanda da Türk beyin cerrahlarının yükünün fazla olduğuna dikkati çeken Türkoğlu, Etlik Şehir Hastanesi İnme Merkezi’nde de bu tip tedavilerin muvaffakiyetle yapıldığının altını çizdi.

Stent sayesinde tekrarlayan inme ataklarından kurtuldu

Ameliyatı gerçekleştiren gruptan Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Dr. Çağhan Tönge de şu bilgileri paylaştı:

Beyin damarlarının içerisindeki darlıklar vakitle hastalarda inmelere neden olabiliyor. Bu hastamız da tekrarlayan inme ataklarıyla bize başvurdu. Yaptığımız anjiyografide, hastamızın şah damarının beyin içerisine devam eden uzantısında yüzde 90’ın üzerinde daralma olduğunu gördük. Bu durum, tekrar eden inme ataklarına yol açıyordu.

Bu tip durumlarda farklı tedavi formülleri kullanılabiliyor. Biz de hastamıza, kasıktan girerek, endovasküler metot dediğimiz damarın içerisinden ilerleyerek balonla genişletme ve tekrar daralmayı engellemek için stent uygulamasını gerçekleştirdik. Böylece tekrarlayan inme ataklarının önüne geçmeyi sağladık. Hastamızın daha evvel geçirdiği inmeler sebebiyle oluşan felcin de vakit içerisinde fizik tedaviyle toparlanabileceğini düşünüyoruz.

Kongrenin Kahire’de birinci kere düzenlendiğini belirten Tönge, milletlerarası platformda canlı cerrahiyi gerçekleştirmekten, deneyim paylaşımında bulunmaktan memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*