Tetkik emelli görüntüleme süreçlerinde 7 soruda yeni devir

Hastane randevularında yaşanan sıkıntılar vatandaşın canını sıkıyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duruma el koymasıyla birlikte meseleler tek tek çözülmeye başladı.

Onaylı randevu sistemine geçilmesiyle birlikte birinci sonuçlar da olumlu gelmeye başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, onaylı randevu devrinin muvaffakiyetini Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden bir örnekle ortaya koydu.

“Randevu taleplerinin yüzde 90’ına 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz”

Bakan Koca, “Poliklinik kapasitemizi yüzde 50’nin üzerinde artırdık. Randevu taleplerinin yüzde 90’ına 24 saat içinde dönüş sağlayabilir evreye geldik. Birkaç branş dışında kıymetli sorun kalmadı. Bu süreçte, sorumluluk şuuruyla randevulu hasta kabul kapasitesini yüzde 50’den fazla artırma muvaffakiyetini gösteren hastane çalışanlarımıza, doktorlarımıza ve hastane idaresine teşekkür ederim. Onaylı Randevu uygulamasına süratle intibak eden hastalarımıza ayrıyeten teşekkür ediyorum.” dedi.

Onaylı randevu sistemi biraz daha genişledi. Tetkik emelli görüntüleme süreçlerinde de uygulanmaya başlanacak. Pekala sistem nasıl işleyecek…

Sağlık Bakanlığı, kafası karışanlar için 7 soru 7 karşılık ile bahse açıklık getirdi.

“Tetkik Emelli Görüntüleme Süreçlerinde Onaylı Randevu Sistemi” nedir ve ne vakit uygulamaya girecek?

Tetkik gayeli görüntüleme süreçleri için hastane imkanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan, randevusuna gelememe durumu kelam konusu olan hastaların erken bir vakitte randevularının iptal edilmesiyle boş kalan kapasitenin başka hastalar için kullanılmasını sağlayacak olan kuralları içeren yeni bir düzenlemedir.

Bu kurallar, 24 Haziran Pazartesi günü prestijiyle alınacak randevular için geçerli olacak.

Ciddi bir kaynak israfına neden olan, hastaların farklı hastanelerde birebir şikayetle ilgili görüntüleme süreci yaptırmak zorunda kalması bu düzenleme kapsamında tahlile kavuşturuluyor. Hastanın bir hastanede yaptırdığı tetkik emelli görüntüleme süreci öteki hastanelerde görüntülenebilecek, böylelikle yinelenmiş tetkiklerin ve israfın önüne geçilecek.

2 gün evvel onaylanması gerekecek

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan bireylerin, randevu saatine uyacağına ait onay vermesi gerekiyor mu?

Randevu tarihinden iki gün evvel saat 20.00’ye kadar bireylerin randevusuna onay vermesi yahut gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, “www.mhrs.gov.tr” internet sitesi, taşınabilir uygulama, onay linki içeren SMS ve “Alo 182 Davet Merkezi” olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Onaylanan randevu iptal edilecek mi?

Randevu tarihinden iki gün evvel saat 20.00’ye kadar.

“www.mhrs.gov.tr” internet sitesi, taşınabilir uygulama, onay linki içeren SMS ve “Alo 182 Davet Merkezi” aracılığıyla iptal süreçleri gerçekleştirilebilecek.

Onaylanmayanlar için süreç nasıl işleyecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan bireylerin randevusu, otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak.

Onaylanan randevuya gidilmezse ne olacak?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen şahıslar, birebir süreç için lakin 15 gün sonra yeni bir randevu alabilecek.

Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen şahıslar, müracaatta bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde rastgele bir süreç yapılmayan randevular, iki gün evvel saat 20.00’de otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak. Bu bireyler için hastane tarafından tekrar randevu verilebilecek.

Muaf kümeler var mı?

“Tetkik Maksatlı Görüntüleme Süreçlerinde Onaylı Randevu Sistemi”nden muaf olan kümeler var mı?”

Muayene randevularında olduğu üzere tetkik emelli görüntüleme süreci randevularında da 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları onay sürecinden muaf tutulacak. Bu kümedeki hastalar için hastanelerden her vakit randevu verilebilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*