Tarihin en büyüğü: 10 milyar şifre içeren bir data sızıntısı yaşandı

4 Temmuz 2024 tarihinde, “ObamaCare” isimli bir kullanıcı tarafından “RockYou2024.txt” isminde devasa bir belge, hacker forumunda yayınlandı.

Bu evrak, 9,9 milyardan fazla sızdırılmış şifre içeriyor ve şimdiye kadar keşfedilen en büyük siber güvenlik ihlallerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Bu durum, e-posta, bankacılık ve toplumsal medya hesapları da dahil olmak üzere çok çeşitli çevrimiçi platformlarda kullanılan şifrelerin ele geçirilmesi manasına geliyor.

Dosyayı yayınlayan kullanıcıya nazaran, veritabanı son birkaç yıla ilişkin çok çeşitli şifreleri içeriyor.

Saldırganlar hesaplara girmeyi deneyebilir

Uzmanlar, saldırganların veritabanını kullanarak “Brute Force”, yani deneme yanılma formülüyle hesaplara girebileceklerini belirtiyor.

Yapmanız gerekenler

Saldırının kurbanı olmamak için aşağıdaki güvenlik tedbirlerini uygulamanız gerekiyor:

Parolalarınızı değiştirin: Çabucak tüm çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını değiştirin. Güçlü ve eşsiz parolalar seçmeyi unutmayın.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin: Mümkün olan tüm hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin. Bu, ek bir güvenlik katmanı sağlayarak hesabınıza erişimi zorlaştırır.

Hesaplarınızı denetim edin: Sızdırılmış Şifreler data tabanında e-posta adresinizin olup olmadığını denetim edin. “/” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dikkatli olun: Kimlik avı e-postaları ve başka dolandırıcılık teşebbüslerine karşı dikkatli olun. Ferdî bilgilerinizi asla kuşkulu görünen bireylerle paylaşmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*