Rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor: Birinci fırlatma 2027’de

Rusya, uzaydaki hakimiyetini pekiştirmek ve memleketler arası uzay iş birliğinde önder rol oynamak için tezli bir adım atıyor.

Ülke, 2027 yılında yesyeni bir uzay istasyonu inşa etmeye başlamayı planlıyor. Bu planın birinci etabı ise 2027’de fırlatılacak olan bilim ve güç modülü.

4 modül daha fırlatılacak

2030 yılına kadar istasyonun çekirdek modülünü tamamlamak için 4 modül daha fırlatılması planlanıyor. 2031 ve 2033 yılları ortasında ise istasyonun genişletilmesi öngörülüyor.

Yeni nesil uzay istasyonu, mevcut Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan daha modüler ve esnek bir yapıya sahip olacak. Bu sayede istasyon, farklı araştırma alanlarına ve gereksinimlere basitçe ahenk sağlayabilecek.

Rusya halihazırda faaliyet gösteren fakat kullanım ömrünün sonuna yaklaşılan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUI) 2028’de ayrılmayı planlıyor.

Roscosmos Genel Müdürü Yuriy Borisov, 2022’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın kendine ilişkin bir yörünge istasyonu kuracağını duyurmuştu.

Rus yetkililer, yeni istasyonun uzay araştırmaları ve keşifleri alanında değerli bir dönüm noktası olacağına inanıyor. Bu argümanlı proje, uzay yarışında yeni bir sayfa açabilir ve uzaydaki güç istikrarını değiştirebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*