NASA, yaşanabilir gezegen arayacak: Yeni teleskop için tarih verildi

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler, Güneş’in etrafında döner. Öteki yıldızların etrafında dönen gezegenlere de öte gezegenler deniyor.

Öte gezegenler, yörüngesinde döndüğü yıldızların parlak olması nedeniyle teleskoplar tarafından epey güç tespit edilebiliyor.

NASA ve bilim insanları, yıllardır yaşanabilir bir gezegen bulmak için çalışmalar yürütüyor.

Yeni teleskop yolda

NASA’da, Dünya gibisi dış gezegenlerin araştırılması konusunda çalışan astrofizikçi Jessie Christiansen, ABD uzay ajansının planlanan yeni teleskopu olan Yaşanabilir Dünyalar Gözlemevi’nin (HWO) bizim ömür süremiz içinde uzaylı hayatına dair ispat bulabileceğini söyledi.

Toplam 17,5 milyon dolar pahasındaki üç NASA kontratı bu yaz yürürlüğe girecek ve HWO’nun bir sonraki jenerasyon donanımını ve yakınlardaki gezegen dışı dataları güçlü yeni detaylarla toplamak için gereken kodu inşa edecek.

2040 yılında fırlatılacak

Christiansen, HWO’nun 2040 yılında fırlatılmasından çok da uzun sürmeden dünya dışı yaşama dair ispat bulabileceğine inanıyor.

Potansiyel olarak yaşanabilir dünyalar için en az 25 ana adayı direkt görüntülemeye odaklanacak olan resmi vazifesinin sonunda, yeni yaşanabilir bir gezegen ortaya çıkabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*