Karabük’te bacak eşitleme ameliyatı gerçekleştirildi

DHA

Karabük’te yaşayan Cemal Karakulluk, 1988 yılında sağ bacağındaki şiddetli ağrı nedeniyle Karabük Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Ortopedi servisinde tabipler tarafından yapılan muayenede Karakulluk’un sağ kalçasında kemik erimesi ve iltihaplanma tespit edildi ardından ise İstanbul’a sevk edildi. İstanbul’da Göztepe Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Karakulluk, 4 yıl içinde 3 ameliyat geçirdi.

Cemal Karakulluk’un sağ kalçasına takılan platin, mescitte namaz kıldığı sırada yerinden çıktı. Bunun üzerine Karakulluk’un sağ kalçası, Göztepe Devlet Hastanesi’nde sabitlendi.

Sağ bacağı, 8 santim kısaldı

Cemal Karakulluk’un sağ bacağında geçen yıllar içinde 8 santim kısalma oluşurken, sol bacağında da şiddetli ağrılar meydana geldi ve yürümekte zahmet çekmeye başladı.

Bacak uzunlukları eşitlendi

1,5 yıl evvel tekerlekli sandalye ile Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen Cemal Karakulluk’a, Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Uygar Daşar tarafından evvel ilaç tedavisi uygulandı.

Ardından Karakulluk’un ameliyatla sol bacağı 2 santim kısaltıldı, sağ bacağı da 6 santim uzatıldı. Bacak uzunlukları eşitlenen Cemal Karakulluk rahatça yürümeye başladı.

“Yürümesi ve bacak uzunlukları farklı bir düzeye geldi”

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Uygar Daşar, “Hastamız yürümekte zorluk yaşayan, sağlam olan kalçasında da bacak kısalığından ötürü bir dejenerasyon oluşmuş bir hastaydı. Biz evvel sol kalçamıza bir kalça protezi operasyonu gerçekleştirdik. Bu operasyondan sonra takriben 1 yıllık bir süreç geçti. Daha sonra asıl şiddetli olan ikinci operasyonumuza başladık. Bu operasyonu gerçekleştirirken Cemal Bey ile uygun konuşmak zorundayız. Zira 40 yıllık bir bacak kısalığı var, kalça hareket etmiyor. Tahminen mevcudu koruyamayacak bir riskle karşı karşıyaydık.

Ancak Cemal Bey uygunlaşmak için motivasyonu yüksek bir hasta. Biz de motive olduk. Şu an bacak uzunluklarımız eşit. Damar hudut zedelenmemiz, kas eklemlerimiz ve biyomekaniğimiz her şeyimiz uygun. İşler şu an yeterli gidiyor. Muhtemelen 4-6 ay bacak kaslarını güçlendirmek, beden biyomekaniğinin buna alışması vakit alacaktır. En azından hastamızın yürümesi ve bacak uzunlukları çok farklı bir duruma geldi.” tabirlerini kullandı.

“52 sene sonra kot pantolon giydim”

Acısını dindirmek için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldiğini söyleyen Karakulluk ise ”Burada Uygar Hocamız ile denk geldim. ‘Ben senin ilaç tedavini değil, tam tedavini yapayım’ dedi. Ben dizimin altını kaşımayı özlemiştim. 40 yıl boyunca benim bu ayağım gövdemle birlikte sabit gezdim.

Ondan sonra bu ayağım iflas etti ve süreç buraya kadar geldi. 12 yaşında başladı, 40 yıldır bu süreç devam etti. Yeni doğdum diyebilirim. Hocamın sayesinde 52 sene sonra kot pantolon giydim.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*