Apple, iPhone 16 kamerasında büyük bir değişiklik yapacak: İşte son bilgiler

Apple’ın, iPhone 16’nın kamerasında 2013’ten bu yana birinci kere büyük bir değişiklik yapma hazırlığında olduğu söyleniyor.

Sektörden gelen sızıntılar, Apple Vision Pro VR başlığı için 3 boyutlu ‘mekansal video’ çekebilen, daha şık, hap biçimindeki bir kamera sistemini işaret ediyor.

Bu değişiklik, üçgen halinde çapraz kamera dizaynına sahip mevcut iPhone dizaynından çok farklı olacak.

Yeni kamera tasarımı

Apple, yaklaşan akıllı telefonuyla ilgili şimdi rastgele bir ayrıntı açıklamazken , yeni sızıntılar, geniş ve ultra geniş lenslere ayrılmış bir kamera kurulumunu gösteriyor.

Ancak iPhone 16’nın Pro modelleri, argümanlara nazaran eski modellerdeki kamera dizaynını kullanmaya devam edecek.

Aylardır, kesim uzmanları Apple’ın yaklaşan iPhone 16 modelinin kamera sisteminde değerli değişiklikler yapacağını bildiriyor.

iPhone 16 ve 16 Plus’taki dikey olarak yerleştirilen bu kameralar, çapraz olarak hizalanmış lenslerin birinci defa Eylül 2021’de iPhone 13’ün tanıtımıyla hayatımıza girmesinden bu yana yapılan birinci büyük değişiklik olacak.

Bu habere nazaran yeni düzenleme, telefonun birebir anda hem ana hem de ultra geniş kameradan manzara alabilmesine imkan tanıyacak.

Bu yeni teknoloji, alt düzey iPhone 16 ve iPhone 16 Plus’ın bile derinlik hissine sahip görüntüler oluşturmasına imkan tanıyacak.

Kameralar nasıl olacak

iPhone 16’nın iki Pro modeli de sürükleyici uzamsal görüntü üretme kapasitelerini artıracak eşsiz eklemelerle donatılacak.

iPhone 16’dan iPhone 16 Pro Max’e kadar tüm modeller, mekansal görüntü kaydı için daha yeterli olduğu söylenen yeni 48 megapiksel ultra geniş açı lensle gelecek.

Ancak iPhone 16 Pro ve Pro Max, bu kapasiteyi artıran 5x telefoto lens ve geliştirilmiş kamera sensörlerine sahip olacak; bu da aygıtın daha detaylı mekansal görüntüler ve hatta tahminen de uzaktan mekansal görüntüler çekmesine yardımcı olabilir.

Sızıntı kaynakları, ayrıyeten yeni telefonun kameralarının, hassas ‘atomik katman biriktirme’ (ALD) tekniğiyle uygulanan yine tasarlanmış parlama önleyici lens kaplamasıyla geleceğini ve bunun iPhone kameralarında uzun müddettir var olan ‘gölgelenme sorununu’ güzelleştireceğini bildirdi.

Diğer detaylar

iPhone 16 Pro’nun 2022’de 6,1 inçle gelen tıpkı modele kıyasla 6,3 inç uzunluğunda olması bekleniyor.

Üst düzey modellerde yapılacak bu büyük değişiklik, Apple’ın evvelki modele nazaran 0,6 inç daha büyük olan iPhone 12 Pro’lardan bu yana yaptığı birinci boyut güncellemesi olacak.

Teknoloji analisti Jeff Pu tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, Apple’ın 2024 iPhone modellerinde kullanacağı RAM kapasiteleri belirli oldu.

iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, geçen yılın Pro modelleriyle tıpkı RAM’e sahip olacak.

İddialara nazaran, iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modelleri 8GB RAM kullanacak. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, 6GB RAM ile satışa çıkmıştı.

Phone 16’nın Pro versiyonları, gelişmiş yetenekler için A18 Pro çipe sahip olacak. iPhone 16 ve 16 Plus’ın hangi işlemciden güç alacağı şimdilik meçhul.

Apple, iPhone 15 modellerinde A16 Bionic çipini kullanırken, iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde ise A17 Pro çipine yer vermişti.

iPhone 16 ne vakit tanıtılacak

iPhone 16, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinin Eylül 2024’te tanıtılması ve piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu durum tedarik zinciri aksaklıkları, üretim problemleri ve daha fazlası üzere durumlara bağlı olarak değişebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*