Yeni kan testi, göğüs kanserinin nüks etmesini erken saptayabiliyor

AA

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden (ICR) araştırmacılar, farklı tiplerde göğüs kanserine yakalanan 78 bireyden hastalığın teşhisi, ameliyat ve kemoterapi etapları sonrasında topladıkları numuneleri yeni kan testiyle inceledikleri araştırmayı, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) Konferansı’nda sundu.

Araştırmacılar, yeni test uygulamasında hastalardan bir yıl boyunca her üç ayda ve sonraki beş yıl boyunca da her altı ayda bir kan alarak deneklerin takibini yaptı.

15 ay öncesine kadar tespit edilebilecek

Araştırmada, kelam konusu testin, göğüs kanserinin nüks etmesini tespit etmede “tam not aldığı” kaydedilirken, test, hastalığın semptomlarının yine belirmeden ya da taramalarda fark edilmeden yaklaşık 15 ay öncesine kadar bu tespitin yapılabileceğini gösterdi.

Testin, hastaların kanına kanser hücrelerince salınan ve DNA yapısında 1800 civarında mutasyona yol açan değişiklikleri algıladığı belirtilen araştırmada, bu kan testi aracılığıyla 11 bayanda göğüs kanserinin nüks edeceğinin evvelce tespit edildiği açıklandı.

“Hayatta kalma oranlarının güzelleştirilmesine katkı sağlayabilir”

Baş araştırmacılardan Dr. Isaac Garcia-Murillas, teste ait yaptığı açıklamada, göğüs kanseri hücrelerinin ameliyat ve diğer tedavi formüllerinin uygulanmasından sonra bedende kalabildiğini belirterek “Ancak bu hücreler o kadar az olabilir ki taramalarda tespit edilemezler.” diye konuştu.

Isaac, bu hücrelerin hastalarda yine kanser oluşumuna neden olabileceğini aktararak, çalışmanın tedavi sonrası hastanın gözlemlenmesine ve hayatta kalma oranlarının güzelleştirilmesine katkı sağlayabileceğini söz etti.

Araştırmaya katkı sağlayanlardan Dr. Simon Vincent da göğüs kanserinin erken teşhisinin tedavi için kıymetli olduğunu vurgulayarak, “hastalığın semptomları ortaya çıkmadan bir yıl öncesine kadar göğüs kanserinin nüksetme işaretlerinin tespit edilebileceğini öngören” yeni bulguların epey heyecan verici olduğunu söyledi.

Vincent, testin hala geliştirme evresinde olduğunu aktardı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*