Bilim insanlarından ihtar: Starlink uyduları ozon katmanını tehdit ediyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

Şirket, şu anda 5 binden fazla Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı ve binlercesini daha fırlatmayı planlıyor.

Starlink ozon tabasına ziyan veriyor

Yeni bir çalışma, Starlink üzere internet uydu ağlarının ozon katmanının incelmesine katkıda bulunabileceğini argüman ediyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü’ndeki bilim insanları, alçak dünya yörüngesindeki internet uydularındaki büyük artışın atmosferde ziyanlı kimyasal tepkilere yol açabileceği konusunda uyardı.

Bir basın açıklamasında, şu anda alçak dünya yörüngesinde 8.000’den fazla internet uydusunun bulunduğu ve bunların yaklaşık 6.000’inin Starlink uydusu olduğu belirtildi.

Asıl sorun alüminyum

Bilim insanları, asıl sorunun bu uyduların büyük ölçüde alüminyumdan yapıldığını söylüyor.

Uyduların 5 yıllık kısa bir ömre sahip olduğunu söyleyen grup, uyduların Dünya atmosferine düşüp yanması sonucu alüminyum oksit ürettiğini, bunun da ozon için son derece yıkıcı bir kimyasal tepkisi tetiklediğini söyledi.

Hakemli Jeofizik Araştırma Mektupları mecmuasında geçen hafta yayınlanan çalışma , oksitlerin varlığının 2016 ile 2022 ortasında kabaca sekiz kat arttığını ve mevcut uydu fırlatma planlarıyla çok daha fazla artabileceğini buldu.

Tonlarca ziyanlı partükül salınıyor

022 yılında düşen uydular tarafından atmosfere 18,7 ton alüminyum oksit nano-partikülünün salındığı ortaya çıkmıştı.

Çalışmaya nazaran planlanan uydu fırlatmalarına bakıldığında bu sayı yılda 397 tona kadar çıkabilir ve “ozonun kıymetli ölçüde incelmesine” yol açabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*