AB yapay zeka mutabakatlarına el attı: Google, Samsung ve OpenAI inceleniyor

AA

Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, birçok şirket bu teknolojileri kendi eserlerine entegre etmek için çalışmalar yapıyor.

Avrupa Birliği (AB), Microsoft ve OpenAI ile Google ve Samsung ortasındaki yapay zeka iştiraklerini incelemeye aldı.

AB Kurulunun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Brüksel’de düzenlenen bir programda yapay zeka alanında atacakları adımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Teknoloji şirketleri takip ediliyor

Vestager, belli “münhasırlık hükümlerinin” rakipler üzerinde olumsuz tesiri olup olmayacağını anlamak için Microsoft ve OpenAI şirketlerine AB rekabet kuralları kapsamında takip soruları gönderileceğini belirtti.

Google’ın Samsung ile yaptığı ve Gemini’nin muhakkak Samsung aygıtlara evvelden yüklenmesine ait muahedenin tesirlerini de daha âlâ anlamak istediklerini tabir eden Vestager, büyük teknoloji şirketlerinin daha küçük model geliştiricilerin son kullanıcılara ulaşmasını zorlaştırma riskini gördüklerini söyledi.

Vestager, son devirde yapay zekanın çok süratli geliştiğini anımsatarak, bu alana ve piyasadaki çeşitli uygulamalara yönelik sıkı incelemenin devam edeceğini anlattı.

Önemli sanayi ve teknolojik değişikliklerin yaşandığı vakitlerde katı rekabet kurallarına ve uygulamalarına gereksinim duyulduğunu tabir eden Vestager, yapay zeka alanında da süratle harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*