SpaceX, Starlink Uydularını Fırlatmaya Devam Ediyor

Ünlü girişimci Elon Musk‘ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi, dünya genelinde erişilemeyen bölgelere internet hizmeti götürme misyonu kapsamında, yeni Starlink uydularının fırlatılmasına devam ediyor. Son olarak, SpaceX, Starlink uydularını taşıyan Falcon 9 roketini, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)‘nın Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yerel saatle 10.37’de alçak yörüngeye gönderdi.

Falcon 9 roketinin ilk aşaması, fırlatmadan sonra Atlantik Okyanusu’ndaki “A Shortfall of Gravitas” platformuna başarılı bir şekilde iniş yaptı. Bu fırlatma, SpaceX’in 2024 yılındaki 29. Starlink görevi oldu. Şirket, sadece bu yıl içinde Starlink projesi kapsamında 43 farklı yörünge misyonunu başarıyla gerçekleştirmiş oldu.

SpaceX’in alçak dünya yörüngesindeki Starlink uydularının sayısı şu an itibariyle 5 bin 800’e ulaşmış durumda. Şirketin mevcut izinleri doğrultusunda 12 bin Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirme yetkisi bulunuyor. Bununla birlikte, SpaceX ek olarak 30 bin uydunun daha onaylanması için başvuruda bulunmuş durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*