Sağlık Uyarısı: Serum Takma Modası Sağlık Riski Taşıyor

DHA Sosyal medyada moda olan güzelleşmek için serum taktırma furyasına sağlıkçılardan uyarı geldi. İnternet ve üzerinden fenomenler ve influencerların da etkisiyle moda haline gelen “serum çılgınlığı”na karşı çıkan uzmanlar, bu tür işlemlerin estetik merkezlerinde yapılmasını doğru bulmuyor.

Uzmanların Uyarısı

Uzmanların Uyarısı

Atom, vitamin kokteyli serumlar moda oldu: Gençleşme, dinç olma, grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonrası bir an önce ayağa kalkma hayali ile atom, vitamin kokteyli şeklinde konseptlerle sosyal medya üzerinden reklamları yapılan, doktor gözetimi olmadan yapılan hastane dışı serum uygulamaları, yaşamı tehdit ediyor.

Damar içi uygulamalar kalp durmasına neden olabilir: Glutatyon, yüksek doz C vitamini, B vitamini, ağrı kesiciler, aslında doktorun reçete etmesi gereken antibiyotikler dahil, çoğu zaman ‘kokteyl’ halinde yapılan damar içi uygulamalar; alerjik şoklara, hatta kalp durmasına neden olabiliyor.

Riskler ve Öneriler

Riskler ve Öneriler

“Hasta sayısında artış”: Türkiye Acil Tıp Derneği Ultrasonografi Çalışma Grubu Başkanı ve Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Özlem Dikme, son yıllarda moda haline gelen ve ‘Atom’, ‘Vitamin kokteyli’, ‘Gençleşme iksiri’ gibi sloganlarla vatandaşa sunulan hastane dışı serum uygulamaları nedeniyle acil servislere alerjik şokla getirilen hasta sayısında artış olduğunu söyledi.

Sağlık Uyarısı: Serum Takma Modası Sağlık Riski Taşıyor

“Serum, doktor gerekli görürse taktırılır”: Dikme, serum uygulamalarının kesinlikle doktor gerekli gördüğü takdirde ve tam teşekkülü hastanelerde yapılması gerektiğini de vurguladı.

Sağlık Uyarısı: Serum Takma Modası Sağlık Riski Taşıyor

“Müdahalede çok geç kalınabiliyor”: Uzmanın verdiği bilgilere göre, kişi, hastane ortamında değilse, müdahalede çok geç kalınabiliyor.

Örnek Vakalar ve Sonuçlar

Örnek Vakalar ve Sonuçlar

“Glutatyon uygulamaları da karaciğer ve böbreklere zararlı”: Son günlerde cilt güzelliği, gençleşme vb. vaatlerle damar içi glutatyon uygulamalarının da moda haline geldiğinin altını çizen Doç. Dr. Dikme, bunun da aslında sanıldığı gibi bir etkisinin olmadığını, tam tersine karaciğer ve böbreklere ek yük bindirebileceğini söyledi.

Sağlık Uyarısı: Serum Takma Modası Sağlık Riski Taşıyor

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*