James Webb Teleskobu, Tarihi Bir Kara Delik Birleşmesine Tanıklık Etti

AA, ABD ve Avrupa iş birliğiyle geliştirilen James Webb Teleskobu’nun, evrende bilinen en eski iki büyük karadeliğin birleşmesine dair önemli bulgular elde ettiğini duyurdu.

İki Dev Kara Deliğin Birleşmesi Tespit Edildi

James Webb Teleskobu tarafından yapılan gözlemlerde, Güneş’ten 50 milyon kat daha büyük olan bir kara delik ile ona yakın büyüklükteki diğer bir kara deliğin, “Büyük Patlama”dan 740 milyon yıl sonra birleştiği tespit edildi. Bu bulgu, Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanı Hannah Ubler tarafından paylaşılan makalede, “Devasa kara delikler galaksilerin evrimini en başından beri şekillendiriyor.” şeklinde açıklandı.

En Eski Tarihli Kara Delik Birleşmesi

Bilim adamlarının belirttiğine göre, bu keşif evrende şimdiye kadar bilinen en eski tarihli kara delik birleşmesi olarak kayda geçti. James Webb Teleskobu’nun yeni keşfi, süper kütleli kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğüne dair gökbilimcilerin merak ettiği sorulara da cevap olabileceği vurgulandı.

2012 yılında NASA tarafından Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi için fırlatılan James Webb Teleskobu, uzaydaki en büyük gözlemevi olarak Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzaklıkta evrenin derinliklerini araştırmaya devam ediyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*