Dünyanın birinci ahşap uydusu uzay yolcusu

İHA

Dünyanın birinci ahşap uydusunu üretme projesinde sona gelindi. Japonya merkezli Sumitomo Forestry (SFC) firması ve Kyoto Üniversitesi iştirakinde geliştirilen etraf dostu “LignoSat” uydusunun, üretim sürecinin tamamlandığı bildirildi.

Yapılan ortak açıklamada, düşük maliyetli ve etraf dostu uzay teknolojileri geliştirme emeliyle başlatılan projenin yaklaşık 4 yılda tamamlandığı kaydedildi.

Vida ve yapışkan yok

Bir kilogram tartısındaki “LignoSat” uydusunun, vida ve yapışkan kullanılmadan klâsik ahşap sürece tekniklerinden yararlanılarak üretildiği aktarıldı.

Manolya ağacından yapılan ve alüminyum bir çerçeveye sahip olan uydunun üzerine güneş panelleri monte edildiği, gerekli dayanıklılık testlerinin de yapıldığı vurgulandı.

Yörüngeye gönderilecek

“LignoSat” uydusunun, önümüzdeki hafta Japonya Uzay Araştırma Ajansı’na (JAXA) teslim edileceği ve eylül ayında ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngeye gönderileceği belirtildi.

Adını “ağaçtan yapılma” ve “uydu” sözlerinden alıyor

Adını İngilizce’de “ağaçtan yapılma” manasına gelen “lignified” ve “uydu” manası taşıyan “satellite” sözlerinden alan “LignoSat” uydusundan elde edilecek dataların, ahşabın uzayda kullanım potansiyelinin keşfedilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*