Afyonkarahisar’da annesinin fedakarlığıyla hayata tutundu

DHA

Afyonkarahisar’da yaşayan Ünzile ile Zafer Çeliktaş’ın ikinci çocuğu Burak’a, doğuştan polikistik böbrek hastalığı teşhisi koyuldu.

Çift, tanıdıklarının tavsiyesiyle Burak’ı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne getirdi.

2012 yılından beri Çocuk Nefroloji Kısmı’nda tedavisi yapılan Burak Çeliktaş için Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde kadavradan nakil müracaatında bulundu.

Annesiyle eşleşti

2021 yılında kadavradan böbrek çıkmasına karşın doku uyumsuzluğu nedeniyle Burak Çeliktaş’a nakil yapılamadı. Sıhhat denetimlerine devam edilen Burak’ın durumu kötüleşince tabipleri, diyaliz tedavisi ya da nakil teklifinde bulundu. 2 hafta diyaliz tedavisi gören Burak Çeliktaş için annesi ve babası nakil müracaatında bulundu.

Burak Çeliktaş’ın doku ahengi anne Ünzile Çeliktaş ile eşleşti. Ayrıntılı tetkiklerin akabinde Ünzile Çeliktaş’ın böbreği, oğlu Burak Çeliktaş’a muvaffakiyetle nakledildi. Annesi sayesinde yaşama tutunan Burak Çeliktaş, sıhhatine kavuştu.

Böbrek nakline kadar giden süreçte yaşadığı zorlukları anlatan Burak Çeliktaş, “Diyalize 2 hafta girmiştim. O sürecim güzel geçti. Ameliyata annemle birlikte girdik. Annem başka bir odaya alındı. Bana böbreğini verdiği için çok sevindim. Çok keyifli oldum.” dedi.

“Doktor olmak istiyorum çünkü çocukları güzelleştirmek istiyorum”

Hastanede kendisi üzere çok sayıda çocuğun böbrek nakli beklediğini anlatan Çeliktaş, “Nakil olamayan bireyler inşallah benim üzere nakil olur. İnşallah keyifli bir formda her şeyi yiyebilir, çok memnun bir hayat sürebilirler. Tedavi sürecimde okula gidebiliyordum lakin ziyanlı şeyleri yiyemiyordum.

Cips, çikolata, patates üzere yiyecekleri az yiyordum. Artık nakil oldum çok memnunum. Çoka kaçmadan onları yiyebileceğim. Özlediğim yemekler sigara böreği, patates kızartması, cips ve çikolata. Kendimi şu an çok keyifli hissediyorum. Annem bana böbreğini verdiği için çok memnunum ona çok teşekkür ederim. Doktor olmak istiyorum çünkü çocukları güzelleştirmek istiyorum.” diye konuştu.

“Çok kuvvetli bir süreçti”

Eşi Ünzile Çeliktaş’ın nakil sonrasında taburcu olduğunu belirten Zafer Çeliktaş, “Burak bizim ikinci oğlumuz. 19 yaşında ağabeyi var. Doğumdan beri hastanelerde kontrollerdeyiz. 11-12 yıldır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde daima denetim altındayız. Daima gidip geldik. Bu süreç çok zorluydu. Çocuğun yemediği şeyler vardı. Çok dikkat ettik lakin nakil basamağına geldik. Daha evvelden kadavradan nakil sırasına yazılmıştık.

Bir sefer nakil çıkmıştı. O nakil Diyarbakır’dan gelen bir hastaya uyumlu çıktı. 2 ayda bir defa denetimlere gidip geldik. Artık son periyoda gelince nakil denildi. Hem bana hem anneye bakıldı. İkimiz de uyumlu çıktık. Anneden böbrek almaya karar verdiler. Eşim Ünzile oğluma böbreğini verdi. Çok sıhhat durumu yeterli. Memnunuz.” dedi.

“Organ bağışı yapılmalı”

Kadavra sırasında nakil olmayı bekleyen çok hasta olduğunu vurgulayan Zafer Çeliktaş, organ bağışı davetinde bulundu. Çeliktaş, “Çok kişi organ bekliyor. Organ bağışının artmasını isterim. Burak üzere sıhhatine kavuşmayı bekleyen çok hasta var. İnşallah Burak’ı yeni bir hayat bekliyor. Eski kısıtlamaları olmadan olağan bir çocuk üzere hayatına devam edecek.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*