IMATECH – Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı

Makine ve üretim dallarını bir ortaya getiren IMATECH –Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de kapılarını açtı. Makine sanayisinin en büyük buluşmalarından IMATECH, bölümün ağır ilgisiyle yüzde 100’ün üzerinde büyüyerek iki holde toplam 50 bin metrekare alanda düzenleniyor. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde İZFAŞ ve İzgi Fuarcılık iş birliği, 4M fuarcılık dayanaklarıyla düzenlenen IMATECH – Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de merasimle kapılarını açtı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Aydın, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi İdare Konseyi Lideri Cenk Karace, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Lideri İbrahim Gökçüoğlu, İzmir Ticaret Borsası Meclis Lideri Ömer Gökhan Tuncer, Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası Lideri Mirsad Jasarspahic, İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yücel Kar, İzgi Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hızarcıoğlu, odaların ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, endüstriciler ile dal temsilcileri katıldı.

“Fuarlar kenti olması tesadüf değil”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Aydın, İzmir’in fuarlar kenti olmasının tesadüf olmadığını belirterek, “İzmir, her vakit hem coğrafik pozisyonu hem de tarihî kökeni prestiji ile sanayi ve ticaretin merkezi olan ve bu manada da fuarlar yoluyla dünyaya açılan bir kapı olmuştur. Gerisine aldığı Ege Bölgesi’nin zenginliklerini dünyaya açmaya, satmaya ve dağıtmaya çalışan bir bölgenin en büyük kentidir İzmir. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in söylediği üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğunun en batıdaki ve batının en doğusundaki liman kenti İzmir’in dünya ile entegrasyonunu daha da artırmak için fuarcılık faaliyetlerini yürekten desteklemeye devam edecek” dedi. 

Özellikle teknoloji fuarlarının, öbür pencereler açması, öbür fikirleri göz önüne getirmesi bakımından değerli olduğunu tabir eden Aydın, “Bizi öteki beşerlerle, öteki üreticilerle bir ortaya getiren bu fuarlar, öbür kapıların olduğunu, birilerinin özgür niyet ile bir şeyler üretme eforu içinde olduğunu göstermesi bakımından kıymetli ve kıymetlidir. Hepinize, İZFAŞ’a ve iş birliği içinde olan başka fuarcılık kuruluşlarına bu fuara katkı ve paha verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım daha yeterli işler üretmeye vesile olup bir adım daha ilerlememizi sağlar ve her yaptığımız çalışma, bizi bir adım daha ileri götürür” formunda konuştu.

İzmir’de yapılması önemli
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi İdare Konseyi Lideri Cenk Karace “55 bin çalışanımız ve firmalarımızla, bu fuarı destekliyoruz, bu fuarın olmasını önemsiyoruz. Fuarlar için daima İstanbul’a taşınmaktan çok burada firmalarla bağlantı içinde olmak çok daha değerli. Fuarın önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğini düşünüyorum. Bugün stantlarda göreceğimiz endüstriyel teknoloji sistemlerini sizler üzere ben de merakla bekliyor, fuarın endüstrimiz ve üreticilerimiz için verimli geçmesini diliyorum” dedi.

Bosna Hersek iktisadı için de fırsat
Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası Lideri Mirsad Jasarspahic ise “Türkiye Cumhuriyeti, bölgemizdeki şirketlere ortak bulmak için kullanılabilecek harika fırsatlara ve lojistik altyapıya sahip, bölgesel bir ticaret koridorunun kalbinde, stratejik bir pozisyona sahip. Vazifemiz tüm şirketler için yeterli temaslar sağlamak. Uzun yıllardır ihtisas fuarlarının tertibinde eksiksiz bir iş birliği içinde olduğumuz İZFAŞ ile iş birliğimizi de vurgulamak isterim. Bugün ben ve 15 kişilik heyet var bu fuarda. Bizim için eksiksiz fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin, iktisadını, lokal akılla güçlü bir formda geliştirdiğine ve daha da gelişmesini ve parlak bir geleceğe sahip olmasını sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesine yatırım yaptığına şahitlik ediyoruz. Bunun en hoş örneği bugünkü fuardır, tüm bunları tek bir yerde görme fırsatına sahip olacağımız yer bu fuar. Bugün burada benimle birlikte Bosna Hersek’ten 15 firmadan oluşan bir iş heyeti de var. Hasebiyle bu fuarın Bosna Hersek iktisadı için kusursuz bir fırsat olduğunu bir kere daha belirtmek gerekiyor” diye konuştu. 

İzmir 2. Büyük ihracatçı
İzgi Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hisarcıoğlu da “Türkiye, Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte en değerli planlamasını endüstrileşme üzerine yapmıştır. Bugün geldiğimiz noktada iç pazarın gereksinimi olan endüstriyel sanayi eserlerinin büyük bir kısmını karşılayan makinecilerimiz 28 milyar doları aşan ihracatıyla da dünyanın en değerli tedarikçi ülkelerinden birisi olmayı başarmıştır. Daima hale gelen yatırımlarıyla Türkiye, bugün 45 milyar dolar ithalatıyla başta Çin olmak üzere birçok ülkenin de en büyük pazarlarındandır. Bu pazar içerisinde İzmir ise ülkemizin en büyük birinci 3 kentinden birisi olmasının yanı sıra en büyük 2. ihracatçı kentidir. Azalan değil artan bir üretim yapısına sahiptir. IMATECH Fuarımız, bu yapı içerinde kıymetli firmalarımızın iç pazardaki ve ihracattaki pazar hissesine büyük katkı sunacaktır” dedi. 

130 firma yer alıyor
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Belçika, Çin, Kanada, Polonya ve Tayvan’dan firmalar ile Türkiye’deki temsilciliklerinin de katıldığı fuarda, 130’un üzerinde yerli ve yabancı iştirakçi ve bu firmaların 250’den fazla markası, profesyonel ziyaretçilerle buluşuyor. Fuar kapsamında düzenlenen hosted buyer programına da Hollanda’dan Mısır’a, İrlanda’dan Bosna Hersek’e, Fransa’dan Rusya’ya birçok ülkeden 100’ün üzerinde profesyonel alıcılar katılıyor. İkili görüşmeleri, hosted buyer programı, ortaya çıkaracağı potansiyel ile ticari mutabakatlara imza atılacak fuarda, çok sayıda makinenin satışının da gerçekleştirilmesi, ihracata katkı sunulması bekleniyor. Fuarda, ziyaretçiler; makineler ve sistemlerle ilgili bilgi edinme, yeni eser, hizmet ve teknolojileri keşfetme, eser ve hizmetlerin kalitesini karşılaştırma fırsatını bulacak. Fuarda yer alan eser ve hizmetler, ziyaretçilerin işletmelerinin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmasına da yardımcı olacak. Fuarla ortaya çıkan potansiyel ile kesimin büyümesi, uzun vadede kent iktisadına katkı sağlanması ve yeni yatırım imkanlarının ortaya çıkmasına imkan sağlaması hedefleniyor.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*