Finli Araştırmacılar Atık Plastiklerden Yakıt Üretmek İçin Çalışıyor

Finli Araştırmacılar Atık Plastiklerden Yakıt Üretmek İçin Çalışıyor
Finli Araştırmacılar Atık Plastiklerden Yakıt Üretmek İçin Çalışıyor

Finlandiyalı araştırma grubu VTT, enerji santralleri ve gemi dizel motorları için kullanılabilir akaryakıt geliştirmek için biyokütle ve atık plastik kullanmanın fizibilitesini araştırıyor. Üç yıllık Business Finland BioFlex projesinin amacı fosil yakıtların yerini almak için ekolojik ve ekonomik açıdan en sürdürülebilir yolu belirlemektir.

1,6 milyon € bütçesi olan projedeki ortaklar arasında yakıt üreticileri, kullanıcılar ve Auramarine, Fortum, Neste, Valmet ve Wärtsilä gibi çeşitli kimya ve ekipman üreticileri firmalar yer alıyor.

VTT’de görevli bilim insanı Anja Oasmaa, “Hedefimiz, gemi ve enerji santrali dizel motorlarındaki fosil akaryakıtın yerini almak için ekolojik ve ekonomik açıdan en sürdürülebilir yolu bulmak. Atık plastiklerden veya ormancılık ve tarımdan elde edilen hasat artıkları gibi biyokütleden endüstriyel olarak yakıt üretmenin farklı yöntemlerini karşılaştırıyoruz. Ayrıca yakıtların çeşitli uygulamalara olan uygunluğunu incelemek için deneyler yapıyoruz”.

VTT yetkilileri teoride, biyolojik veya atık bazlı yakıtın kimyasal bileşiminin fosil fuel oil ile aynı olabileceğini belirtiyor. Ayrıca araştırma grubu, geliştirdikleri yakıtların fosil yakıtlar ile karışabilir özelikte olması gerektiği ve düşük kükürt, azot ve partikül emisyonlarına sahip olması gerektiği belirtiyor.

Yakıt enjeksiyon sistemleri tedarikçisi Auramarine’nin baş teknoloji sorumlusu Ilkka Rytkölä, “Biyo-yakıtların kullanımı, esas olarak maliyet ve bulunabilirlik nedeniyle hala sınırlı ve projenin bu faktörleri de ele almasını bekliyorum. Sera gazı emisyonlarını azaltmak için her türlü çaba sarf edilmelidir ve biyo-yaktılar bu savaşta önemli bir rol oynayacaktır” diyor.

Proje ayrıca Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar deniz trafiğinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yarıya indirme hedefini destekliyor.

Kaynak: https://www.chemanager-online.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*