Kimyagerler, Vinil Sülfit Reaksiyonunu 10 Kat Hızlandırmayı Başardı

cd4d2 kimyagerler vinil sc3bclfit reaksiyonunu 10 kez hc4b1zlandc4b1rmayc4b1 bac59fardc4b1
cd4d2 kimyagerler vinil sc3bclfit reaksiyonunu 10 kez hc4b1zlandc4b1rmayc4b1 bac59fardc4b1

Kimyagerler, Vinil Sülfit Reaksiyonunu 10 Kat Hızlandırmayı Başardı. Bilim insanları, vinil sülfit elde etmek için daha verimli bir katalizör oluşturmayı başardılar ve bunu test ettiler. Bu bileşikler, yeni materyallerin geliştirilmesi, altın ve gümüş nanopartiküllerin stabilizasyonu için kullanılabilir.

Bilim insanları, Palladyumun merkezi atomu ve ona bağlı olan flor atomlarını içeren radikallerden oluşan yeni bir katalizör yarattı ve test etti. Bu maddeyi kullanarak kimyacılar, vinil sülfit (sülfür bazlı bileşikler) reaksiyonlarını 10 kat hızlandırdı.

Katalizör, reaksiyon hızını engelleyen çözünmeyen yan ürünlerin oluşumunu engelledi.

RUDN Üniversitesi inorganik kimya bölümünün başkanı Prof. Dr. Victor Khrustalev, “Grubumuz reaksiyonun mekanizmasını değiştirdi ve reaksiyon karışımını homojen tutarak hızı 10 katı artırmayı başardı. Kural olarak, paladyum ile başlangıç ​​maddelerinden biri arasındaki reaksiyon, çözünmez paladyum tiyolat birikmesine neden oluyor. Katalizörümüz, ilave tortuların oluşmasını önleyen çözeltinin homojenliğini korumaya ve böylece vinil sülfit reaksiyonunu hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Yeni yöntemlerin tüm özellikleri henüz tam olarak incelenmemesine rağmen, ilk defa geniş bir aralıkta ilk madde için uygulanabilirliğini gösterdik. Bu, yüksek katalizör verimliliği olan sistemlerin geliştirilmesi için bir başlangıç ​​olabilir. Amacımız, katalizörü gerçek hayatta yaygın olarak kullanılmak ve modern kimya için yeni olanaklar açmak, “diyor.

Vinil sülfitler antimikrobiyal özelliklere sahip maddeler oluşturmak için kullanılırlar. Ayrıca, mekanik yüke, yüksek sıcaklıklara ve yüksek derecede aktif kimyasal maddelerin etkisine dayanıklı uzun ipler (polimerler) oluşturabilirler. Bu nedenle, vinil sülfitlere dayanan malzemeler, asitleri ve alkalileri filtrelemek için boruların ve kondansatörlerin imalatında kullanılır. Ayrıca, tıbbi ilaç üretiminde kullanılanlar gibi koloit çözeltilerdeki değerli metal nanopartiküllerinin (altın ve gümüş) çökelmesini de önleyebilirler.

Kaynak : PHYS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*