Kimyagerler, Terpenleri Sentezlemek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdiler

fb415 kimyagerler terpenleri sentezlemek c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirdiler e1534692174495
fb415 kimyagerler terpenleri sentezlemek c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirdiler e1534692174495

Kimyagerler, Terpenleri Sentezlemek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdiler. Terpenler, laboratuvarda sentezlenmesi çok zor olan doğal ürünlerdir. Basel Üniversitesi’nden kimyacılar, doğayı taklit eden bir sentez yöntemi geliştirdiler. Belirleyici adımda, reaksiyonu sağlayan bir moleküler kapsül içinde gerçekleşir. Bulgular geçtiğimiz günlerde Nature Catalysis dergisinde yayınlandı.

Terpenler, doğada bulunan en büyük kimyasal bileşik sınıfıdır. Örneğin, birçok uçucu yağ, steroidler ve antimalaral ilaç artemisinin veya kemoterapi ilacı paklitaksel gibi klinik olarak alakalı maddeleri içerirler.

Çoğalan sentez yöntemlerine rağmen, kimyacılar bu yapısal kompleks bileşiklerin laboratuvarda sentezlenmesini çok zor bulmuşlardır. Süreç genellikle çok sayıda, her zaman seçici olmayan sentez adımlarını gerektirir ve verim oldukça düşüktür.

Doğa yolu işaret ediyor

Basel’in Kimya Bölümü’nden Profesör Konrad Tiefenbacher liderliğindeki araştırma grubu, doğayı taklit ederek terpenler için bir sentez konsepti geliştirdi.

Sentez, moleküler bir kapsül olarak bilinen küresel bir bileşiğin boşluğunda gerçekleşir. Kullanılan resorsinaren kapsülü yaklaşık 20 yıldır bilinmektedir, fakat katalitik etkisi sadece Tiefenbacher ve arkadaşları tarafından çok yakın zaman önce tarif edilmiştir.

Kanıtlanmış uygulanabilirlik

Bu çalışma, geleneksel sentezlerle kıyaslandığında, daha az adımda ve iyi bir verimle başarılı olmuştur. Kimyagerler, etiketli atomlar kullanarak ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla reaksiyon mekanizmasını açıklığa kavuştular.

Profesör Tiefenbacher, “Bir sonraki hedefimiz, daha karmaşık terpenler oluşturmak için kapsülleri yapay bir enzim olarak kullanmak. Bunu yapmak için, ya var olan sistemi modifiye ederek ya da yeni katalizörler geliştirerek ve etiketli atomlar ile kapsül içindeki mekansal düzenlemeyi daha iyi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.  Bu, kolayca erişilemeyen terpen bileşiklerini sentezlemenin yeni yollarını açabilir.

Kaynak  : Sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*