Alglerden Enerji Toplamak: Yeni Bir Enzim Biyoyakıt Üretimini Hızlandırabilir

7831f alglerden enerji toplamak enzim biyoyakc4b1t c39cretimini hc4b1zlandc4b1rabilir
7831f alglerden enerji toplamak enzim biyoyakc4b1t c39cretimini hc4b1zlandc4b1rabilir

Alglerden Enerji Toplamak: Yeni Bir Enzim Biyoyakıt Üretimini Hızlandırabilir. Alglerin, azot yoksunluğu gibi olumsuz şartlar altında triasilgliserol (TAG) adı verilen çok miktarda yağ depoladıkları bilinmektedir. TAG’ların biyodizele dönüştürülebileceği gibi, bunların nasıl yaptıklarını tam olarak anlamak biyoteknoloji sektörünün önemli bir ilgi alanıdır. Bu amaçla, bilim adamları TAG üretiminin nasıl geliştirileceğini araştırmak için bir model organizma olarak tek hücreli kırmızı alg Cyanidioschyzon merolae‘yi araştırıyorlar.

Tokyo Teknoloji Enstitüsü (Tokyo Tech) Yenilikçi Araştırma Enstitüsünden Sousuke Imamura’nın, Kimya ve Yaşam Bilimleri Laboratuvarı’nda yaptığı bir çalışma, GPAT1 olarak adlandırılan bir enzimin, normal büyüme koşullarında yani, stres oluşturmaya gerek kalmadan, C. merolae’de TAG birikmesinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Takım dikkat çekici bir şekilde, TAG verimliliğinin, kontrol suşu ile karşılaştırıldığında, alg büyümesi üzerinde herhangi bir olumsuz etki olmaksızın, 56 kattan fazla arttırılabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, GPAT1 tarafından katalize edilen reaksiyonun C. merolae’de TAG sentezi için hız sınırlayıcı bir adım olduğunu ve mikroalgde TAG verimliliğinin iyileştirilmesi için potansiyel bir hedef olacağını göstermektedir” diyor.

“Bu tür düzenleyicileri tanımlayabilir ve işlevlerini değiştirebilirsek, TAG verimliliği daha da artacaktır. TAG sentezinin temel moleküler mekanizmasına dayanan bu tarz bir yaklaşım, mikroalgiyi kullanarak başarılı ticari biyoyakıt üretimine yol açabilir.

Kaynak : Sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*