Çöllerde Bulunan Genler Kurak Bölgelerde Tarımı Mümkün Kılabilir

30d92 llerde bulunan genler kurak bc3b6lgelerde tarc4b1mc4b1 mc3bcmkc3bcn kc4b1labilir
30d92 llerde bulunan genler kurak bc3b6lgelerde tarc4b1mc4b1 mc3bcmkc3bcn kc4b1labilir

Çöllerde Bulunan Genler Kurak Bölgelerde Tarımı Mümkün Kılabilir. İsrailli PlantArcBio şirketi, özel yatırımcılardan ve İsrail İnovasyon Kurumu’ndan 3 milyon dolar bağış ile çölde bulunan canlıların genlerini kullanarak kuraklığa dayanıklı ürün geliştirme denemelerine başladı. Ayrıca şirket, kuraklık toleranslı genlerini test etmek için Wisconsin Üniversitesi bitki uzmanları ve tarım uzmanlarıyla birlikte çalışıyor.

Çoğu genetik firması, bilinen bitkilerden elde edilen genlerin veritabanlarında yararlı DNA uzantıları arar, ancak PlantArcBio gen numunelerini çevreden alıyor. Şirketin bilim insanları, bitkilere, hayvanlara, böceklere, mantarlara yani çöl koşullarına dayanabilecek türlere veya çeşitlere özgü genleri araştırıp, onları bitkilerde daha fazla test yapmak için bir gen havuzuna ekliyor.

Şirket, kuraklığa dayanaklı genler ile modifiye edilmiş model bitkileri yetiştirmeye başladı. Soya fasulyesi ve mısır gibi bitkiler şuan için daha başarılı sonuçlar vermekte. PlantArcBio genleri tohum şirketlerine satmayı planlıyor.

PlantAr Bio araştırmasında kullanılan model bir bitki olan Arabidopsis’te kuraklığa toleranslı genler test ediliyor.

Üniversite tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iklim ve hava durumlarındaki değişiklikler, ABD’de soya çiftçilerine son 20 yılda yaklaşık 11 milyar dolar zarar vermiştir. (Nature Plants, 2015, DOI: 10.1038/nplants.2014.26).

Wisconsin Üniversitesi ürün yenilik merkezi müdürü Michael Petersen “Soya fasulyesi kuraklık toleransını geliştirmek için birlikte çalışmak, tarımsal alanda ABD’deki çiftçilere de fayda sağlayacak olan büyük atılımlara yol açabilir” diyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*