BTÜ Bilim İnsanlarından Yeni Bir Çalışma; Mikroenkapsüle Arı Sütü

f6f49 btc39c bilim c4b0nsanlarc4b1ndan yeni bir c387alc4b1c59fma mikroenkapsc3bcle arc4b1 sc3bctc3bc
f6f49 btc39c bilim c4b0nsanlarc4b1ndan yeni bir c387alc4b1c59fma mikroenkapsc3bcle arc4b1 sc3bctc3bc

BTÜ Bilim İnsanlarından Yeni Bir Çalışma; Mikroenkapsüle Arı Sütü. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Gıda Mühendisliği ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyelerinden oluşan ekip yerli arı sütü üreticilerini sevindirecek önemli bir çalışmaya imza attı.

Son yıllarda besleyici değeri ve sağlık üzerine olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla desteklenen arı sütünün özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında onaylanması, arı sütünün önemine bir kez daha dikkat çekiyor.

Arıcılık konusunda önde gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de Bursa ili ve ilçelerindeki arı sütü üretimi, yerli üretimin %85’ini oluşturuyor. Bu doğrultuda bölgede yer alan ve en fazla üretim gerçekleştiren arı sütü çiftliklerini ziyaret ederek üretici beklenti ve sorunlarını inceleyen BTÜ ekibi bu analizler doğrultusunda üreticiyi üretim metodları konusunda rahatlatacak ve yerli üretim kapasitesini artıracak, Tarım Bakanlığı tarafından da desteklenen bir proje geliştirdi. Üreticinin en büyük probleminin üreticiden tüketiciye ulaşma sürecinde ürünün soğuk muhafazaya ihtiyaç duyması olduğunu aktaran Proje Yürütücüsü BTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aycan Cınar, “Hasat edilir edilmez soğuk zincire alınan ürün, taze olarak satışa sunulacak ise buzdolabı sıcaklığında tutularak satışı planlanıyor, uzun dönem depolanacaksa -18 0C’de yaklaşık 18 ay depolanabiliyor. Stok üründen pazarlanmasına kadar geçen süreçte, soğuk zincirin herhangi bir şekilde kırılması ise kalite ve ürün kayıplarına neden oluyor. Aynı zamanda uzun dönem soğuk muhafaza üretici açısından da maliyetin artışı şeklinde değerlendiriliyor.” ifadelerinde bulundu. Soğuk zincirin kırılmasının bir başka dezavantajının da, arı sütünün biyolojik aktivitesinde meydana gelebilecek kayıplar olduğunu belirten Cınar, “Arı sütü sezonluk bir ürün. Dolayısıyla üretim olmadığı dönemde tüketiciye ürün temin etmek için ürün kalitesinin bozulmaması için dondurarak muhafaza kullanılan en yaygın yöntem. Yerli arı sütü üreticilerini soğuk zincir zorunluluğundan kurtaracak “Mikroenkapsüle Arı Sütü Üretimi” projemizle ürünün üretim şekli ve depolama konusunda üreticiyi rahatlatacak alternatif bir yöntem geliştirmiş olduk.” ifadelerinde bulundu.

Projenin arıcılık sektörünün öncelikli beklentileri arasında yer alan arı sütü raf ömrünün uzatılması ve alternatif muhafaza yöntemlerinin bulunması anlamında önemli bir adım olduğunu vurgulayan Cınar, “Kalite kaybının minimum seviyede olduğu, raf ömrü uzatılmış, ekonomik ve kullanımı kolay ürünlerin geliştirilmesi ve pazarlanması mevcut arı sütü üreticilerini teşvik edecek ve yeni ürünlerin üretimine yönelik girişimlerin önünü açacaktır. Bu anlamda geliştirdiğimiz bu ürünle ülkemizin uluslararası platformda yer bulacağı kanısındayız.” diye konuştu.

Çalışmaya katkıda bulunan bilim insanları

BTÜ – Dr. Öğr. Üyesi Aycan CİNAR (Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı)

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Doç. Dr. Rasim Alper ORAL – Gıda Mühendisliği

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih DAĞDELEN – Gıda Mühendisliği

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Neslihan DÜNDAR – Gıda Mühendisliği

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Gökçe TANER – Biyomühendislik

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Arş. Gör. Hüseyin DEMİRCAN – Gıda Mühendisliği

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Arş. Gör. Seda ALTUNTAŞ – Gıda Mühendisliği

BTÜ – Yardımcı Araştırmacı Neslihan ORDU (Yüksek Lisans Öğrencisi) – Gıda Mühendisliği

Kaynak : BTÜ

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*