Yeni Geliştirilen Tekstil Malzemeleri Elektrik Üretip Hem de Yüksek Sıcaklıklara Dayanabilir

a640e yeni gelic59ftirilen tekstil malzemeleri elektrik c39cretip hem de yc3bcksek sc4b1caklc4b1klara dayanabilir
a640e yeni gelic59ftirilen tekstil malzemeleri elektrik c39cretip hem de yc3bcksek sc4b1caklc4b1klara dayanabilir

Yeni Geliştirilen Tekstil Malzemeleri Elektrik Üretip Hem de Yüksek Sıcaklıklara Dayanabilir. Koreli araştırmacı ekibinin geliştirmiş olduğu yeni bir ipek bazlı tekstil ürünü hem elektrik üretip hem de yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Elektronik veya e-tekstiller özellikle giyim, ambalaj veya diğer nesnelere gömülebilirse, yeni nesil portatif, esnek elektronik cihazlara olanak verebilir. Ancak, grafen oksit kaplı naylon, pamuk, polyester ve ipek gibi mevcut e-tekstillerin üretilmesi karmaşık bir işlemdir ve ısıya veya yüksek sıcaklık işlemlerine dayanamaz.

İpekböceğinden gelen doğal ipek Bombyx mori, aşırı sıcaklıklara (2800 ° C’ye kadar) dayanabilen biyopolimer proteinlerin zincirlerinden oluşur. Byung Hoon Kim ve meslektaşı ipek proteinlerinin bu özelliği ısıl işlem görmüş, gerilmiş e-tekstil ürünleri oluşturmak için kullandılar. Pyroproteinler (LO-Py) 800 ° C ila 2800 ° C arasında değişen farklı sıcaklıklarda gerdirilir ve ısı ile işlenir (veya tavlanır) ve daha sonra iplik ve e-tekstiller halinde üretilir.

Pyroproteinlerden üretilen e-tekstiller, ipeklerin esnek özelliklerini korurken, hem de (10 3 S / cm mertebesinde) iletken ve termal olarak dayanıklıdır. Elektrik iletkenliği de sıcaklık 30-400 ° C arasında arttıkça artar, ancak soğutulduğunda orijinal değerine döner.

Araştırmaya öncülük eden Byung Hoon Kim, “Bu, e-tekstillerin pyroprotein’den üretildiği ilk denemedir. Üretim yöntemi daha önce bildirilen e-tekstillere kıyasla çok basittir ve kumaş oldukça iletken ve termal olarak dayanıklıdır” diyor.

İpekin doğal mukavemeti ve esnekliği, e-tekstilin, iletkenliği kaybetmeden bükülme döngülerine dayanabileceği anlamına gelir. Bu arada, ipek bazlı e-tekstiller yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için, püskürtme veya buharlaştırma gibi standart teknikler kullanılarak kumaş yüzeyine başka malzemeler bırakılabilir. Bu özellik elektriksel özellikleri uyarlamak için kolay bir yol sağlar. Örneğin, sırasıyla ZnO, niyobyum nitrit (NbN) veya molibden diselenide (MoSe 2 ) biriktirmek, e-tekstile yarı iletken, süper iletken veya ışık yayan özellikler verir.

Araştırmacılar, piezoelektrik, termoelektrik veya fotovoltaik cihazlar gibi enerji toplama cihazları için pirotein bazlı e-tekstilleri araştırmaya devam ediyor.

Makaleye ulaşmak için : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1369702118301391?via%3Dihub

Kaynak : materialstoday

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*