Biyoteknoloji Alanında Türkiye’de Yatırım Hızla Artıyor

099c6 biyoteknoloji alanc4b1nda tc3bcrkiyede yatc4b1rc4b1m hc4b1zla artc4b1yor
099c6 biyoteknoloji alanc4b1nda tc3bcrkiyede yatc4b1rc4b1m hc4b1zla artc4b1yor

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur: Türkiye’de biyoteknoloji alanında çok ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. Bir takım eksiklerimiz var ama son yıllarda devletin önem verdiği bir alan oldu.

İstanbul Lütfi Kırdar’da kapılarını açan BIOEXPO 2018 Yaşam Bilimleri Fuarları üç gün süren; sempozum, konferans ve B2B etkinlikleri ile 21 Nisan tarihinde sonlandı. İlaç endüstrisi, biyoteknoloji, analiz ve laboratuvar sektörüne yön veren firmalar ürünlerini tanıtırken, sektör değerlendirmelerinde bulundular.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) himayelerinde fuarla eş zamanlı olarak ‘Biyoteknolojik İlaçlarda Gelecek ve Türkiye’ sempozyumu düzenlendi. TÜSEB Başkanı Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Türkiye’deki biyoteknoloji hakkında değerlendirmelerde bulundu.

”Ar-Ge düzeyinde bu projeleri desteklemeye karara verdik”

Batı toplumunda ileri teknolojinin sağlık alanına uygulanmasının son yıllarda giderek hız kazandığını belirten Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur:

”Buna paralel olarak Türkiye’de biyoteknoloji alanında çok ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. Bir takım eksiklerimiz var ama son yıllarda devletin önem verdiği bir alan oldu. TÜSEB de biyoteknolojik gelişmelerde, özellikle Ar-Ge alanında önderlik edecek. İlaç teknolojisine çok ağırlık vermemiz gerekiyor. İlaç: Pahalı ve stratejik bir madde. Son yıllarda biyobenzer ilaçların dünyada yaygınlık kazanması, Türkiye’de ilaç sektörünü harekete geçirdi ve yavaş yavaş biyobenzer ilaçlar üretilmeye başlandı. Bizim temel amaçlarımızdan biri; biyoteknolojik olarak üretilen ilaçların Türkiye’de yaygın şekilde üretiminin alt yapısının sağlanması olacak. TÜSEB olarak buna gayret edeceğiz ve projeleri destekleyeceğiz. Özellikle Ar-Ge düzeyinde bu projeleri desteklemeye karar verdik” dedi.

”Son yıllarda biyoteknoloji alanında Türkiye’de büyük gelişmeler oldu”

Prof. Dr. Keleştemur sözlerine şu şekilde devam etti:

”Biyoteknoloji dünyada en hızlı ilerleyen alanlardan bir tanesi ve son yıllarda biyoteknoloji alanında Türkiye’de büyük gelişmeler oldu. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı himayelerinde yapılan bu fuarda üniversite, kamu ve endüstri bir araya geldi. Fuar güzel geçiyor ve katılım da çok iyi. Yerli üreticiler eserlerini sergiliyorlar. Gelecekte ne yapabileceklerini ziyaretçi ve izleyicilerle tartışıyorlar. Fuar, Türkiye’nin biyoteknolojisi açısından önemli bir gelişmedir.”

Fuarda yer alan Lighthouse Wordwide Solutions firmasının EMEA Operasyonlarından Sorumlu Haşim Solmaz; elektronik, savunma sanayi, ilaç endüstrisi, sağlık sektörü gibi alanlarda temiz alanların izlenilmesi ve buradaki regülasyonlara uygunluğu sağlama konusunda hizmet verdiklerini, sektörlerini dışarıyla kıyasladıklarında Türkiye’nin daha çok opsiyonu elinde barındırdığını belirtti.

Bunun en büyük sebebinin ise yeni teknolojilere olan talebin artması olduğunu belirten Solmaz, “Şu anda biyoteknoloji alanında ciddi yatırımların konuşulduğu bir ortamdayız. Bu da bizler açısında çok ciddi fırsat sağlıyor. Bunu bir anlamda da şöyle değerlendirebiliriz; Türkiye aslında gelişmekte olan bir ülke olarak kabul ediliyor. Pek çok Avrupa, Asya ve Amerika ülkelerinde geçmekte olan fırsatlar ülkemizde çok daha ciddi yer bulabiliyor. Oralarda oturduğuna inandığımız teknolojiler, burada yeni başlar nitelikte. Bu da bizler için ciddi anlamda fırsat sağlıyor,” şeklinde konuştu.

Fuarda yer alan bir diğer firma Temizoda Market’in Yöneticisi Sinan Ceran:

”Fuar, sektöre çok faydalı oluyor. Biyoteknoloji, Türkiye’de gelişmekte olan bir sektör. Fuarın hem yatırımcıların hem üreticilerin hem de tedarikçilerini bir araya gelmesi açısından ve bilgi paylaşımı açısında çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Temiz oda Türkiye’de gelişmekte olan bir sektör ve her geçen gün önemi artmaktadır. Her yerde faydası görülmektedir. Dolayısıyla hem yeni yatırımlarda hem de sağlık ürün gelişimi konusunda ilerlemesini sağlayan bir teknoloji durumuna. Diğer sektörlerden farklı olarak laboratuvar, temiz oda yapımı ve sonrasındaki kullanımı aşamasındaki ihtiyaçları da ayrışmaktadır. Temiz oda, biyoteknoloji ve nanoteknoloji Türkiye’nin gelişimi açısından faydalı olan teknolojiler ve yatırımlardır. İleriye yönelik olarak da daha büyüyeceğini düşünmekteyiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*