Amonyak Üretimi İçin Yeni Bir Süreç Geliştiriliyor

Amonyak Üretimi İçin Yeni Bir Süreç Geliştiriliyor. Japon amino asit üreticisi Ajinomoto, Tokyo Teknoloji Enstitüsü profesörü Hideo Hosono ve diğer ortaklarıyla dünyanın ilk küçük ölçekli yerinde amonyak sentez sistemi olacağını söylediği ürünlerini ticarileştirmek için bir araya geliyor.

Günümüzde ticarette esas olarak kullanılan amonyak, hidrojeni yüksek sıcaklık ve basınçta azot ile birleştiren yüzyıllık bir katalitik teknoloji olan Haber-Bosch süreci ile üretilmektedir.

Haber-Bosch sürecinin dezavantajı, yalnızca büyük, pahalı, genellikle merkezileştirilmiş tesislerde kullanılıyor olması. Hosono’nun araştırma grubu, düşük sıcaklık ve düşük basınç koşullarında küçük tesislerde kolaylıkla verimli amonyak sentezi sağlayan yeni bir katalizör geliştirdi.

Ortaklar spesifik katalizörü açıklamıyorlar. Bununla birlikte, Hosono ve meslektaşlarından gelen yakın tarihli bir araştırma makalesinde, bir kalsiyum alüminat elektride ile ( Bir elektrot, bir elektronun anyon olduğu iyonik bir bileşik.) çökelmiş rutenyum nanopartiküllerinin amonyak üretimi için kullanılan katalizörü anlatmaktadır.

Japon ortakları, teknolojiyi ticarileştirmek için yeni bir şirket olan Tsubame BHB’yi kurdu. Ajinomoto, 2021 yılına kadar amino asidi tesislerinden birine bir amonyak tesisi kurmayı planlıyor.

Araştırmacılar uzun zamandır düşük maliyetli, çevre dostu amonyak üretimi yapmaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda, iki akademik kimyager ekibi, San Francisco’daki ACS yıllık toplantısında amonyak üretimi için biyoelektrokimyasal yeni rotalar sundu. Amonyak üretimi için elektrokimyasal ve diğer prosesler, geçen Aralık ayında Enerji Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansının, enerji kolu tarafından finanse edildi.

Haber-Bosch süreci oldukça etkilidir ve bugüne kadar rekabet etmek zor olmuştur, Ammonia Endüstrisi’nden sorumlu bir danışman olan Trevor Brown, “Kanıtlanmış teknolojiler finanse edilebilir, ancak kanıtlanmamış teknolojilerin finansmanı çok daha zor”diyor.

Bununla birlikte, birkaç küçük ölçekli amonyak projesi’de dünya çapında ilerliyor Oxford, İngiltere yakınlarındaki bir Siemens projesi ve İsveç firması Vattenfall tarafından planlanan bir tesis bunlardan bir kaçı. Her ikisi de güneşten veya rüzgar enerjisinden elektrokimyasal olarak üretilen hidrojen ile amonyak üretmeyi planlıyor.

Kaynak : ACS

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*