Karbon Nanotüp Fiberle Birçok Alanda Malzeme Üretebiliriz

58a0d karbon nanotc3bcp fiberle birc3a7ok alanda malzeme c39cretebiliriz
58a0d karbon nanotc3bcp fiberle birc3a7ok alanda malzeme c39cretebiliriz

Karbon Nanotüp Fiberle Birçok Alanda Malzeme Üretebiliriz. İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, “Karbon Nanotüp Fiberle üzerimize giydiğimiz kıyafetten, elektrik elektronikten, tıpta, pil üretiminde, enerji depolamada, uzay araçlarında, bilgisayar teknolojisinde, cep telefonu teknolojisinde sayamayacağımız yüzlerce malzemeyi üretebiliriz” dedi.

Önal, İNÜHABER‘e yaptığı açıklamada, Malatyalı olduğu için genelde kayısıyla ilgili çalışmalar yaptığını söyledi.

Nanotüpte malzeme karbon ve hidrojenden oluştuğunu belirten Önal, “İçerisinde diğer malzemeleri yerleştirebiliyoruz. Kullanım alanlarına göre bu malzemeleri özel malzemelere de dönüştürebiliyoruz. Ama teknoloji hep şunu yapıyor: ‘Bir malzeme üretildiğinde bundan daha kullanışlı farklı malzemeler yapabilir miyiz?’ sorusunun cevabını arıyoruz” diye konuştu.

Önal, “Karbon nanotüpte iplik elde edilebilir mi?” sorusunun cevabını bulmak için yola çıktıklarını kaydederek, “Tabi bunlar yurt dışında farklı yerlerde de çalışılıyor. Ülkemizde bir iki üniversitede çalışılıyor. ‘Kayısı çekirdeği kabuğu temelli karbon nano tüpü biz fiber şeklinde elde edebilir miyiz?’ sorusunun peşine düştük. Laboratuvardaki ilk denemelerimiz olumlu sonuçlar verdi. Nano malzemeyi iplik şeklinde çektik mi? Biz ondan üzerimize giydiğimiz kıyafetten, elektrik elektronikten, tıpta, pil üretiminde, enerji depolamada, uzay araçlarında, bilgisayar teknolojisinde, cep telefonu teknolojisinde sayamayacağımız yüzlerce malzemeyi üretebiliriz” dedi.

Nanotüp fiberle teknolojiye katkı sağlamak amacıyla proje çalışmasına başladıklarını kaydeden Önal, çalışmanın başarıya ulaşmasından sonra faydalarının ortaya çıkacağını söyledi.

Önal, kayısının yüzde 90’ının Malatya’da üretildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Demek ki özel bir ürün. Bizim bakış açımız bu olacak. Dünyada tropikal iklimler dışında kayısı üretmeyen ülke yok. O zaman biz bu ürüne farklı bakmak zorundayız. Yüz bin ton kükürtlü kayısı üretiyoruz. Malatya ekonomisine giren para burada 380 milyon dolar civarında. Ama Amerika Birleşik Devletleri kükürtlü kayısıdan on bin ton alıyor. Bundan 500 milyar dolar gelir elde ediyor. O zaman demek ki bu işte bir yanlışlık var. Ya biz bu ürünün kıymetini bilmiyoruz. Ya da bu ürünü başkaları bizden daha fazla kazanç elde edecek şekilde değerlendiriliyor.”

“Kayısıdan Un Elde Ettik”

Gelişmiş ülkelerin kayısıyı bağışıklık sistemini güçlendirmek için tükettiklerini aktaran Önal, kendisinin ‘kayısı alanında daha fazla neler yapılabilir?’ diye bazı çalışmalara imza attığını söyledi.

Önal, ‘kayısıdan un yapılır mı?’ diye bir çalışma başlattığına değinerek, “Bildiğimiz un şekline dönüştürebilir miyiz? Dönüştürdük. Sıcak suya döktüğümüzde karışıyor. Yeni doğmuş bebeklerin mamalarına katmadan tutun her türlü unlu mamullere, yoğurda katılabilir. Kayısı yemeyi sevmeyen insanlar bunu nescafe gibi içebilirler. Tabi bunu yaparken malzemenin kayısının meyvenin orijinalini bozmadan yapma yolunu güttük. Patentini de aldım. Sonuçta bu bir iki günlük çalışma değil. 10 yıllık bir çalışma oldu. Bunun patenti de bir ay önce çıktı. Patent belgem bir iki haftaya kadar elimde olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İnönü Üniversitesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*