Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü 7+1 Sistemine Geçiyor, Okul Fabrikada Bitiyor

4036a ukurova c39cniversitesi kimya bc3b6lc3bcmc3bc 71 sistemine gec3a7iyor okul fabrikada bitiyor
4036a ukurova c39cniversitesi kimya bc3b6lc3bcmc3bc 71 sistemine gec3a7iyor okul fabrikada bitiyor

Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü 7+1 Sistemine Geçiyor, Okul Fabrikada Bitiyor. ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Türkiye’de bir ilke imza atacak. 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte ‘7+1’ olarak formüle edilen bir eğitim sistemine geçecek. Söz konusu sistemde kimya öğrencisi, 7 yarıyıl boyunca bölümünde hem teorik, hem de uygulamalı ders alacak ve sekizinci yarıyılda mezun olacak. Öğrenci özellikle son yarıyılda eğitimini fabrikada tamamlayacak.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Türk eğitim sisteminde yeni bir reformu hayata geçiriyor. ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte ‘7+1’ olarak formüle edilen bir eğitim sistemini hayata geçirecek. Akademik eğitim için tercihini ÇÜ’den yana kullanan öğrenciler, 7 yarıyıl boyunca hem teorik, hem de uygulamalı ders alacak, 8. yarıyılda da fabrikada çalışıp, bilgilerini pratikte sınayacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Yeni eğitim sistemi hakkında açıklamalarda bulunan ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emel Yıldız, ‘7+1’ olan sistemin, bugün ÇÜ bünyesindeki bazı mühendislik birimlerinde uygulandığını hatırlatarak, yönetim ve bölüm kurulunun kararıyla yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye’de hiçbir Kimya Bölümünde böyle bir uygulamanın olmadığını tespit ettiklerini söyledi.

YENİ YILDA UYGULAMADA

Doç. Dr. Yıldız, 7+1 sistemini ilk kez Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü’nde gerçekleştireceklerini ifade ederek, söz konusu sistemin nasıl işleyeceğini de anlattı. Yıldız, önümüzdeki öğretim yılında uygulamaya geçecekleri bu sistemin öğrenci ve kimyanın gelişimi için çok önemli olduğu yorumunu yaparak, bu sistemin ÇÜ’nün tercih edilebilirliğini arttıracağını da savundu.

EĞİTİM FABRİKADA BİTECEK

Emel Yıldız, “Kimya öğrencisi 7 yarıyıl boyunca bölümünde hem teorik, hem uygulamalı dersler alacak. Burada bir donanıma sahip olacak. Bölümde güçlü akademisyenlerimiz var. Uluslararası nitelikte çalışmalar ve projeler yapıyoruz, dolayısıyla kimyanın hamuruyla yoğrulan bir öğrenci sekizinci yarıyılda artık mezun diyebiliriz. Bundan sonraki süreçte öğrenci, fabrikalarda eğitimini tamamlayacak” dedi.

MEZUN OLMADAN İŞ FIRSATI

Bir bakıma öğrencinin son yarıyılını uygulamalı olarak, birebir ve sigortalı çalışarak değerlendireceğini vurgulayan Yıldız, “Öğrencilerimiz hem okuyup, hem öğrenecek ve hem de tecrübe kazanacak. Öğrencimiz mezun olduktan sonra işe başlayacak. İş dünyasına girecek. Bu çalışmalarımız ona daha mezun olmadan işe yerleşme fırsatı veriyor. Yani son dört ayı fabrikada geçiyor” ifadesini kullandı.

SİSTEM İSTİHDAM YARATACAK

ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emel Yıldız, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Orada uygulamaya başlıyor, çalışmalarını yürütüyor, bilgisini daha da pekiştiriyor. Örnekleyecek olursak; siz işverensiniz, gelen öğrencinin çalışma düzenini çok beğendiniz ve hemen sizin dikkatinizi çekti. Ve siz de işveren olarak birlikte çalışmak isteyeceksiniz. İşte size iş fırsatı, işte istihdam.”

Kaynak : Akşam

2 Comments

  1. Haber hatalıdır ÇÜ ilk ve tek değildir. Hali hazırda şu an Bursa teknik ün. Kimya bölümü bu sistemi Proje Tabanlı Sektörel Eğitim Programı (BTÜ-SEP)” ismiyle uygulamaktadır

    • Bölümünüzün Ders programınızı incelediğimizde 8. yarı yılda ders gözükmekte ? Okuyucularımıza detaylı bilgi verebilir misiniz ? Bahsettiğiniz sistemde 8.yarı yılda hiç ders yok mudur ? Sadece sanayi odaklı bitirme tezi şeklinde midir ?
      Burada 8. yarı dönemde sadece sanayi odaklı çalışmalardan bahsediliyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*