Ülkemizin Temiz ve Yenilenebilir Enerji Stratejisi UTES 2016’da Tartışıldı

0f4aa lkemizin temiz ve yenilenebilir enerji stratejisi utes 2016e28099da tartc4b1c59fc4b1ldc4b1
0f4aa lkemizin temiz ve yenilenebilir enerji stratejisi utes 2016e28099da tartc4b1c59fc4b1ldc4b1

Ülkemizin Temiz ve Yenilenebilir Enerji Stratejisi UTES 2016’da Tartışıldı. Küresel ısınma kaynaklı iklim değişiklikleri, artan dünya nüfusuyla orantılı aşırı enerji tüketimi ve fosil yakıtlara olan enerji bağımlılığı nedeniyle, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’nin yenilenebilir ve temiz enerji stratejisinin nasıl olması gerektiği, başta üniversitemiz olmak üzere akademik dünyanın bu hedefe ulaşmada oynayabileceği roller ve alternatif enerji kaynakları konusunda gelişmiş ülkelerin çözüm arayışları, 10. Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu’nda (UTES 2016) ele alındı.

ulkemizin-temiz-ve-yenilenebilir-enerji-stratejisi-utes-2016da-tartisildi124-26 Ekim tarihlerinde, Ayazağa Yerleşkemizde düzenlenen sempozyum, birçok bilim insanını, konuyla ilgili çalışmalar yapan öğrencileri, kamu ve özel sektör temsilcilerini buluşturdu.

Temiz ve yenilenebilir enerji, enerji-çevre ilişkisi, enerji ekonomisi ve politikaları gibi konuların masaya yatırıldığı etkinlikte; rüzgâr, güneş, hidroelektrik, jeotermal, biokütle ve hidrojen konularını içeren 119 bildiri uzmanlar tarafından katılımcılara sunuldu ve görüş alışverişi için tartışmaya açıldı.

Sempozyumun en dikkat çeken konularından biri de enerji politikaları kapsamında ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan “sürekli yaz saati uygulaması” oldu. Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve bu uygulamanın temelini oluşturan projenin ayrıntıları oturuma katılanlarla paylaşıldı. Panelde; projenin hazırlık sürecinde yapılan; elektrik, meteoroloji, ekonomi, sosyoloji ve psikoloji araştırmaları anlatıldı.
UTES 2016’nın sonucunda; ülkemizin geleceği için yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların artırılması ve bunun önündeki engellerin kaldırılması, yenilenebilir enerji teknolojilerindeki dışa bağımlılığın üniversite – sanayi iş birliği yoluyla azaltılması, biokütle ve jeotermal enerji yatırımlarında hedef büyütülmesi ve uygulamaların artırılmasının gerekliliği üzerinde fikir birliği sağlandı.

Sempozyumun sonunda gerçekleştirilen “Uluslararası Atmosfer ve Çevre Yarışması” kapsamında bir etkinlik de gerçekleştirildi. Bu yıl “Yeşil Kampüs” temasıyla düzenlenen yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi ile Kocaeli Üniversitesi öğrencileri paylaştı.

Kaynak : İTÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*