Şirketler Yeşil Kimya’ya Dev Yatırımlar Yapıyor, CO2 Bazlı Poliol Üretimi İçin 100 Milyon Dolar

01fc1 irketler yec59fil kimyaya dev yatc4b1rc4b1mlar yapc4b1yor co2 bazlc4b1 poliol c39cretimi c4b0c3a7in 100 milyon dolar
01fc1 irketler yec59fil kimyaya dev yatc4b1rc4b1mlar yapc4b1yor co2 bazlc4b1 poliol c39cretimi c4b0c3a7in 100 milyon dolar

Şirketler Yeşil Kimya’ya Dev Yatırımlar Yapıyor, CO2 Bazlı Poliol Üretimi İçin 100 Milyon Dolar. Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, Novomer şirketinin çığır açan Converge® poliol teknolojisini 100 $ milyon’a satın aldı ve yeşil kimya alanında büyük bir yatırıma imza attı.

Novomer, etilen oksit ve propilen oksit gibi epoksitleri karbon dioksit ile reaksiyona sokarak polioller üretiyor. % 45 kadar bir yenilenebilir içeriğine sahip polioller, daha sonra poliüretanlar imal etmek üzere izosiyanatlar ile reaksiyona sokulur.

Bu yılın başlarında, Ford Motor Co koltuk minderleri yapmak için poliol kullanımını araştırdığını açıkladı. Ford önümüzdeki beş yıl içinde bu teknolojiyi araçlarda kullanmak istiyor.

Teknoloji, kaplamalarda kullanılan geleneksel petrol bazlı polioller göre rekabetçi, daha sürdürülebilir ve yüksek performans sağlar. Esnek ve sert köpük üretim segmentleri içinde dahil olmak üzere, yalıtım panelleri, bina, otomobil koltuk gibi geniş bir kullanım yelpazesi vardır. Büyük yük taşıma kapasitesi ve yanmalara karşı dayanıklıdır.

Novomer, Cornell Üniversitesi kimya profesörü Geoffrey W. Coates tarafından kurulmuştur. Coates, Epoksitler ile CO2’yi bir araya getiren β-diiminate çinko asetat ve kobalt salen karboksilat komplekslerine dayalı katalizörler geliştirmiştir.

Suudi Aramco 2013 Kasım ayında Converge teknolojinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için şirkete sermaye yatırımı yapmıştı. Suudi Aramco kıdemli başkan yardımcısı Abdülaziz el-Judaimi, “Saudi Aramco, güvenilir hammadde kaynakları, finansal istikrar ve benzersiz Ar-Ge yatırımları ile odak erişim sağlayarak, yeni poliol malzemelerinin ticarileştirilmesi hızlandıracak” diyor.

Şirket Uthmaniyah petrol sahası ve Hawiyah tesislerinde, kireçtaşı rezervuarları içine, yılda 800.000 metrik ton CO2 enjekte edecek.

Ayrıca , Aramco Sadara, Dow Chemical ile 20 $ milyar kimyasal ortak girişim başlatma sürecindedir. Ortaklık polioller dahil olmak üzere özel kimyasallar üretecek.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*