Sularımızı Temizleyecek Yeni Proje ” Kahve Telvesi “

89a73 sularc4b1mc4b1zc4b1 temizleyecek yeni proje kahve telvesi
89a73 sularc4b1mc4b1zc4b1 temizleyecek yeni proje kahve telvesi

Sularımızı Temizleyecek Yeni Proje ” Kahve Telvesi “. Kahve ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada’da sıkça içiliyor. ACS Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik dergisi, Bilim İnsanlarının sularımızda bulunan Civa ve Kurşun (Pb2+ , Hg2+ ) gibi ağır metallerin temizlenmesinde kahve telvesinden nasıl yararlanacağımızı anlatan bilimsel çalışmasına yer verdi.

Despina Fragouli göre her yıl dünya çapında kullanılan kahve telvesi milyonlarca tonu bulmakta. Bu atıkların bazıları organik gübre olarak, biyodizel kaynağı olarak ya da hayvan yemine karıştırılarak kullanılmakta.

sc-2016-010986_0006Şimdi bulunan yeni yöntemde sularımız ağır metallerden temizlenebilir,  bilim insanları kahve telvelerini toz haline getirilerek elastomerik köpük içinden geçirdiler ve köpüğün telveleri emmesini sağladılar. Durgun suda köpük 30 saat bekletildi ve suyun içerisinde bulunan kurşun ve cıva iyonlarının yüzde 99’unu ortadan kaldırdı. Akan bir suda ise kurşun iyonlarının yüzde 67’si temizlendi.

Daha önce yalnız kahve telvesi’nin de ağır metallerin arındırılmasında kullanıldığını belirten araştırmacılar, bu yöntemin çokta kullanışlı olmadığını, yeni yöntemde kullanılan elastomerik köpüğün suyun tekrar arıtılmasında daha avantajlı olacağını belirtiyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*