Gediz Üniversitesi Rüzgar ve Güneşten Aynı Anda Elektrik Üreten Hibrit Santralini Hizmete Aldı

bea98 gediz c39cniversitesi rc3bczgar ve gc3bcnec59ften aync4b1 anda elektrik c39creten hibrit santralini hizmete aldc4b1
bea98 gediz c39cniversitesi rc3bczgar ve gc3bcnec59ften aync4b1 anda elektrik c39creten hibrit santralini hizmete aldc4b1

Gediz Üniversitesi Rüzgar ve Güneşten Aynı Anda Elektrik Üreten Hibrit Santralini Hizmete Aldı. Gediz Üniversitesi’nin İZKA desteğiyle öğrenci otoparkına kurduğu rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit santral törenle hizmete girdi.

Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci projeyle taçlandırdı. İzmir Seyrek’teki kampüse Türkiye’nin en büyük hibrit elektrik santrallerinden biri kuruldu. İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL ile desteklediği proje, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu.

Üç bin metrekarelik öğrenci otoparkının üzeri bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yerleştirildi. Büyük bölümü yerli teknoloji olan santral, güneş ve rüzgar enerjileri birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik üretiyor. Gediz Üniversitesi, elektrik ihtiyacının en az yüzde yarısını buradan sağlayacak ve yılda 130 bin dolar (yaklaşık 390 bin TL) tasarruf edecek. Yenilenebilir kaynakların elektriğe dönüştürülmesiyle de her sene, çevre kirliliğine neden olan 450 ton karbon salınımı engellenecek. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından araştırma ve eğitim laboratuvarı olarak kullanılacak, yenilenebilir enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik personellerin uygulamalı eğitim alacağı çevre dostu tesis hizmete açıldı. Düzenlenen törene TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler ile İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik’in de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

Öncü bir adım attık

Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın, çevreci enerji üretiminde öncü bir adım attıklarını ifade etti. Eski Devlet Bakanı Saygın, ülkemizin, özellikle de Ege Bölgesi’nin rüzgar ve güneş potansiyeline dikkat çekmek, hem topluma hem de öğrencilere çevreci enerji bilinci aşılamak istediklerini de dile getirdi, şunları söyledi:

Gediz Üniversitesi Rüzgar ve Güneşten Aynı Anda Elektrik Üreten Hibrit Santralini Hizmete Aldı

“Kurduğumuz hibrit santralle rüzgardan ve güneşten aynı anda elektrik üreterek yeşil bir kampüs haline geldik. Öğrenci otoparkımızı santrale dönüştürüp bu atıl alanı çevreci enerji üretir hale getirerek de ayrıca örnek olduk. Ülkemizin sahip olduğu çevreci kaynakların ekonomik değere dönüştürülmesinde öncülük üstlenmeye, başta öğrencilerimiz olmak üzere toplumumuza bu yönde bilinç aşılamaya devam edeceğiz.”

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, desteklerinden dolayı İZKA’ya teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi olarak yenilenebilir enerjiye ağırlık verdiklerini belirtti, “Bu alanda pek çok bilimsel projeye imza attık, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne yine İZKA desteğiyle yenilebilir enerji laboratuvarı kurduk, rüzgar ve güneş enerji santrallerinde ihtiyaç duyulan ara elemanları burada yetiştiriyoruz” dedi. İZKA’dan Murat Çelik de İzmir’i yenilenebilir enerjide lider kent yapmayı hedeflediklerini vurguladı, “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı ile 31 proje hayata geçti” diye konuştu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın ve Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, katkılarından dolayı TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler, İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik, Northel Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçın, CN Gaz’dan Ünal Özturgut, İzmir Teknoloji Grup’tan Ramazan Aslan, Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, eski Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Solmaz, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nefise Ela Gökalp Aras ile Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Mahmut Muncusunlular’a plaket verdi.

150 konuta yetecek güçte

*İzmir Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL hibe ile desteklendi, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu.

*3 bin metrekarelik öğrenci otoparkı bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yerleştirildi.

*Güneş panelleri 400 kilovat, rüzgar türbini ise 100 kilovat maksimum güçte elektrik üretebiliyor.

*Günlük ortalama 1500 kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesi ile yaklaşık 150 konutun ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip.

*50 bin metrekare kapalı alanı bulunan Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü’nün elektrik ihtiyacının en az yarısı buradan karşılanacak, yılda 130 bin dolar (yaklaşık 390 bin TL) tasarruf edilecek.

*Yenilenebilir kaynakların elektriğe dönüştürülmesi sayesinde yılda 450 ton karbon salınımı engellenecek, böylece doğaya önemli ölçüde katkı sağlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*