Değerli Metalleri Elde Etmek İçin Bitki Madenciliğine Başlıyoruz

Değerli Metalleri Elde Etmek İçin Bitki Madenciliğine Başlıyoruz. Freiburg Üniversitesi, Madencilik ve Teknoloji Bölümü’nden araştırmacılar bazı bitkilerden germenyumu özütleyebildi. Bu bitkilerin arasında ayçiçeği, kanarya otu ve mısır yer alıyor. Bu yöntem geçmişte altın ve bakır madenciliğinde de kullanılıyordu. Ancak bu yeni yaklaşım hayli sıradışı. Projede yer alan Prof. Hermann Heilmeier Almanya’da bu yönteme “bitkilerle madencilik” dediklerini belirtiyor. Germanyumu kökleri aracılığıyla doğal olarak topraktan alan bitkilerin önce hasadı yapılıyor. Ardından bitkiler işleniyor ve fermentasyona bırakılıyor.Germanyum özütlendikten sonra geriye kalan bitki atıklarından biyogaz üretilebiliyor. Böylece germanyum özütleme işleminin maliyeti elde edilen biyogaz ile karşılanabiliyor.

Modern yaşamın temel elementi olan germanyuma talep büyük. Silikon-germanyum alaşımı elektrik yükünü çok hızlı ilettiğinden akıllı telefonların ve bilgisayarların elektrik aksamında yaygın olarak kullanılıyor.
Son zamanlarda kullanılan germanyum çinko madenciliğinin ve kömür yakılmasının yan ürünü olarak elde ediliyor. Germanyum toprakta doğal olarak bulunuyor ancak topraktan alınması hayli güç. Fakat bitkilerin doğal yollarla topraktan aldığı germanyumun daha sonra bu bitkilerin hasat edilmeleriyle elde edilmesi maden kazmaktan hem daha kolay hem de çevre için daha uzun vadeli bir çözüm. Şu an germanyum bitkilerden düşük verimle alınabiliyor. Fakat
araştırmacılar verimi artırmanın yollarını araştırmaya devam ediyor. Kim bilir, belki bir gün akıllı telefonunuzda yeşil teknolojinin küçük bir payı olabilir.

Değerli Metalleri Elde Etmek İçin Bitki Madenciliğine Başlıyoruz

Kaynak : Bilim&Teknik Dergisi ( Özlem Ak İkinci )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*