BOREN ve Özel Sektör İşbirliği İle Borlu Süper İletken Malzeme Üretildi

BOREN ve Özel Sektör İşbirliği İle Borlu Süper İletken Malzeme Üretildi. Dünya rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olduğumuz borun, katma değeri yüksek ürünlerinin elde edilmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında BOREN tarafından desteklenen proje sonucunda yerli bir teknoloji firması borlu süper iletken malzeme üretmeyi başardılar

İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ MALZEMELER
Süperiletkenler, elektrik akımını kayıpsız iletme özelliği olan yüksek teknoloji ürünü malzemelerdir. Süperiletken bir kablonun elektriksel iletkenliği aynı boyutlardaki bakır kabloya nazaran 150 kez daha fazla olup bu özelliği nedeniyle süperiletkenler gelişmiş teknolojilerde güç kabloları, MRI cihazları, 10 MW üstü Rüzgâr Jeneratörleri, Manyetik Raylı Trenler ve süperiletken mıknatısların yapımında önemli rol oynamaktadır.

DÜNYADA HELYUM REZERVLERİ TÜKENİYOR

Özellikle son 10 yılda dünyadaki helyum rezervleri azalmakta ve buna bağlı olarak büyük bir fiyat patlaması yaşanmaktadır. Dünya helyum rezervlerinin 50 yıla kadar tükenmesi öngörülmektedir. Bu da likit helyumun süperiletken teknolojisinde kullanımında çok yüksek bir maliyet ve risk taşıyacaktır. Son birkaç yıldır dünyada likit helyuma alternatif olarak çok daha ucuz olan hidrojen kullanımı başlamış olup suyun elementlere ayrışması sonucunda doğada erişilebilirliği sınırsız olan hidrojen kullanımı da ancak borlu bileşiklerle mümkün olabilmektedir.

BORLU SÜPERİLETKEN PAZARI HER GEÇEN GÜN DAHA DA BÜYÜYÜYOR

Küresel süperiletken pazarı 10 milyar dolar civarında olup 20 yıl içinde bu rakamın 50-55 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin edimektedir. Günümüz teknolojisinde kullanılmakta olan tüm süperiletken mıknatıs ve aygıtların yüzde 95’i helyum temellidir. Ancak devam etmekte olan helyum krizi ve buna bağlı olarak son 10 yıl içinde sıvı helyum fiyatında ki 3,5 misli artış ve tedarik güçlüğü göz önüne alındığında, ibrenin önümüzdeki yıllarda ucuz ve çevre dostu sıvı hidrojenle soğutulan bor temelli süperiletkenlere dönmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

BUGÜN ÖZEL SEKTÖR ARACILIĞIYLA BORLU SÜPERİLETKEN MALZEMELERİN ÜRETİMİNİ YAPIYORUZ

BOREN’in vermiş olduğu proje destekleri ile borun nihai ürünlere ülkemizde dönüştürülmesi ve işlenmesine yönelik projeleri yürütüyor ve destekliyoruz. Borlu süperiletken üretiminde kullanılan yüksek saflıkta elementer bor üretimi de ülkemizde yapılmaktadır.

BOREN ve Özel Sektör İşbirliği İle Borlu Süper İletken Malzeme Üretildi

 

Kaynak : BOREN

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*