Uçak Kanatları Kendi Kendini Onara Bilecek

Uçak Kanatları Kendi Kendini Onara Bilecek. İngiliz bilim adamları 3 yıllık bir araştırma sonucunda yeni bir karbon fiber teknolojisini duyurular. Ekip insanın vücut yaralarını nasıl iyileştirdiğin den yola çıkarak böyle bir araştırmaya başladıklarını söyleyerek, Bristol Üniversitesinden Havacılık Mühendisleri ile ortak çalışarak uçak kanatlarındaki çatlakları onarabilecek sıvı karbon içeren küçük küreler geliştirdikleri söylediler.

Bu tarz bir çalışma daha önce baton üzerinde yapılmıştı, şimdi ise alanın çok daha genişlemesi söz konusu. Göz ile göremeyeceğimiz ve daha sonra büyük çatlaklara yok açabilecek yerlere önceden müdahale şansı getirecek. Kanat boyunca yerleştirilmiş bu kürecikler kanatta küçük bir çatlak oluştuğunda içerdikleri sıvıyı serbest bırakacaklar.
Küreciklerden çıkan sıvı kanata eklenmiş katalizörle temas ederek katılaşacak ve zarar görmüş alanı onaracak. Ancak bu reaksiyonun oluşabilmesi için belli bir sıcaklık gerekli, araştırmacılar bunun çözümü içinde halen çalışıyorlar ve Ancak araştırmacılar bu teknikle sadece küçük çatlakların onarılabileceğini belirtiyor, ama gelecek için umut edici.

Uçak Kanatları Kendi Kendini Onara Bilecek

 

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*